“Ucuz iş gücü olarak görülmemeli”

“Ucuz iş gücü olarak görülmemeli”

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep İl Temsilcisi Nihat Bencan, Gaziantep’te genç işsiz oranının yüzde 25 olduğunu söyledi. Suriyeli sığınmacılarla birlikte kentte ucuz iş gücünün arttığına dikkat çeken Bencan, Suriyeli sığınmacıların ucuz iş gücü olarak görülmemesi gerektiğini anlattı.

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep İl Temsilciliğinde, 2018 yılında işçilere verilecek olan Asgari Ücret ile ilgili olarak basın toplantısında konuşan Nihat Bencan, çalışanların genel sorunlarına ilişkin sorularını cevapları. Asgari ücret belirleme komisyonunun çalışmalarını sürdürürken yeni belirlenecek olan ücretin çalışanları memnun edecek boyutta olması gerektiğini anlatan Bencan, Gaziantep’te Suriyeli sığınmacıların önemli bölümünün ucuz iş gücü olarak görüldüğüne dikkat çekti. Bencan, “Milyonlarca çalışanın gözü yeni asgari ücret oranının kaç lira olacağında ve hepimizin bildiği gibi bizlerden istenen bir fedakarlık var. Ancak bu fedakarlık işçiden mi, işverenden mi, yoksa devletten mi beklenmeli? 2017 yılında almış olduğu asgari ücretin tamamını temel tüketim harcamaları alan kira, su, doğalgaz, ısınma, gıda harcamalarına ayıran asgari ücretli, yetmeyen tarafları fazla çalışmayla veya hafta tatili yapmayarak açığını kapatmaya çalışan işçilerden mi fedakarlık beklenmeli? Yoksa, 2017 yılında çalıştırdığı her işçi için devletten destek alan bunun yanında Sosyal Güvenlik Kurumundan işveren payı alan, vergiden destek gören, üretim ve satışlarında farklı adlarla devletten destekleme primleri ile desteklenen işverenden mi fedakarlık beklenmeli?” dedi.


Bencan sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Asgari ücret ile geçinen bir kimse aldığı parayla ancak ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Aldığı ücret yetmediği için fazla mesai yapıyor, bu nedenle ne dinlenebiliyor ne de ailesine zaman ayırabiliyor. Bugün Organize Sanayi Bölgesi’nde fazla mesai yapmayan işçi sayısı çok nadirdir. Bin 404 lirayla geçinmek mümkün değil. Yine TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre açlık sınırı bin 700 lira. Bunu devletin kendi resmi kurumları açıklıyor. Siz bin 700 liralık bir açlık sınırı rakamı açıklayacaksınız, çalışa ise bin 404 lira asgari ücret vereceksiniz. Zaten sıkıntı burada başlıyor. Devlet yetkilileri, ‘asgari ücret en az ücret, işverenlerde fazla versin’ diyorlar. İşverenlerde fazla vermiyorlar, 4857 sayılı iş kanununa göre yapılan mesaileri bile kanunu altında ödüyorlar. Kanunla dahi verilmesi gereken ücretleri dahi ödemiyorlar. Karşımıza işsizlik bahanesini koyuyorlar. Bugün Gaziantep’te Genç İşsizlik oranı yüzde 25’tir. Yani Organize Sanayi Bölgesi’nde bir kişi işten ayrıldığında 25 kişi o işe girmek için sıra bekliyor. Açlıkla talim ettirmenin yolu budur. Böyle bir çalışma ortamı Avrupa’da yoktur.”

GÜNDEM
Zeynep Keskin
5.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin