Ucuz olmasına rağmen triko ürünleri satılmıyor

Ucuz olmasına rağmen triko ürünleri satılmıyor

Havaların iyice soğumaya başladığı bu günlerde hareketliliğin yaşanması beklenilen triko sektöründe ölü sezon yaşanıyor. Triko sektöründe özellikle perakende de bile 10 liraya triko ürünleri satılamaz duruma geldi. Gaziantepli triko esnafı satış yapamamaktan yakınırken, günü gelen ödemelerin yapılamamasından dertliler.

Gaziantep Trikotajcılar ve Çorapçılar Odası Başkanı Reşit Durak, esnafın toptan satışlarının dışında tam da sezon olmasına karşın bir paket sigaradan daha ucuz olan triko ürünlerinin satılamadığını anlattı. Durak açıklamasında, “Gaziantepli vatandaşlarımız perakendede satılan ve oldukça ucuz olan triko ürünlerini alamaz duruma geldiler. Havalar her geçen gün biraz daha soğuyor ama vatandaşlarımız soğuktan kendini koruyacakları giysileri ucuz olmasına karşın alamıyorlar. Vatandaşlarımız ve esnafımız zor durumdalar” diye konuştu.

“MARKALAŞMA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Markalaşma konusundaki düşüncelerini dile getiren Can, “Markalaşma dünya piyasalarında büyük öneme sahip. Gaziantep’te tekstil işiyle uğraşan firmalar kilogramı 10 liradan ürün gönderirken, marka sahibi firmalar 50 liradan ürünlerini pazarlıyorlar. Bu anlamda kalite üretmek gerekiyor. Gaziantepli tekstil üreticileri ürünlerini dünya pazarına İstanbul üzerinde satıyorlar. Kendi markamız olmadığı için ürünler İstanbul firmaları aracılığıyla gönderiliyor. Gaziantep Tekstilinin markalaşması büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

“SEKTÖRDE SIKINTI VAR”

Her yıl mart ayından itibaren esnafların üretime başladıklarını kaydeden Can, “2017 yılında esnaflarımız mayıs ayında üretimlerine başladılar. 2018 yılının son aylarında olmamıza rağmen esnaflarımız halen ne zaman üretime başlayacaklarını bilmiyorlar. İplik satıcıları iplik vermediği için sektörde bir sıkıntı var. İç piyasadan korktukları için iç piyasaya iplik verilmedi. Buna esnafın giderleri eklenince esnafımız zor zamanlar geçiriyor” dedi.
AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
24.01.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin