“UCUZ UN İSTİYORUZ”

Fırıncılardan ilginç talep:
“UCUZ UN İSTİYORUZ”

Kurdaki gelişmelere paralel olarak ekmek fiyatlarına da yansıyan artıştan olumsuz etkilenen fırıncılar, fiyat artışı müşteride negatif karşılık bulduğu için imalatçıların pide ve somunculara ucuz un vermelerini talip ediyor.

Halkın temel gıda maddelerinden ekmekte, girdi maliyetlerindeki aşırı artış geçtiğimiz günlerde ekmek fiyatlarına yansımıştı. Artıştan hem fırıncı hem de vatandaş olumsuz etkilenince fırıncılar bu kez devletin TMO kanalıyla esnafa sübvanse edilmiş ucuz un vermesini istedi.

Fırıncı esnafının ekmek üretiminde kullandığı ana maddelerden un, maya, mazot, küncü, poşet, kâğıt gibi girdilere de çok ciddi oranda zam gelmesinin,  dardaki esnafı daha da zora düşürdüğüne dikkat çeken Murtazoğlu Pide Fırını sahibi Erkan Murtazaoğlu, devlet kurumlarının acilen öncelikle toptan un fiyatlarını kontrol altına alması gerektiğini bildirdi.
Un fabrikalarının torba un fiyatını sürekli yukarılara çekmesinin fırıncı esnafının tedirginliğini daha da artırdığına işaret eden Murtazaoğlu “İmalatçının ekmeklik unu dolarla sattığını, artışın ananda yansıdığını fakat kurda düşüş olduğunda bu durumu fiyatlara yansımadığından buğday fiyatlarında bugün gelinen noktada aşırı artış olmamasına rağmen, un fiyatlarındaki tırmanış esnafımızı zora düşürmüştür. Devletimiz, hem fırıncı esnafımızın kazancına, hem de muhtemel zamla vatandaşımızın cebindeki paraya göz diken bu fırsatçı buğday tüccarları ile un sanayicilerine ‘dur’ demelidir. Ekmeğimizin üzerindeki oyunlar TMO kanalıyla verilecek desteklerle durdurulmalıdır. Aksi durum, fırıncı esnafımızda iflaslar artacak ya da ekmeğe zam kaçınılmaz hale gelecektir” dedi.

“DEVLET DESTEĞİ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Ekmek üzerinde bugün yaşananlar karşısında oyunlar oynandığının da aşikar olduğuna dikkat çeken Murtazaoğlu Pide Fırını sahibi Erkan Murtazaoğlu şöyle konuştu:

“Buğdayı çiftçiden ortalama bir liraya alan tüccar ile fabrikaları,  unun torbasını 65 liradan 100 liranın üzerine çıkarmış ise bunun arkasında fırsatçılık vardır. Maya fiyatları düne kadar 35 lira iken bugün 60 lirayı  aşmışsa, küncü fiyatları dün 7 – 8 lira iken bugün 15 – 20 liraya yükselmişse bunun arkasında art niyet vardır. Halkın ekmeğiyle, fırıncının geleceğiyle oynama vardır. Vatandaşın evine sıcak ekmek götürmesinin önünde engeller vardır. Biz bunlara duyarsız kalamayız. Devletimizden, yetkili kurumlarımızdan vatandaşın ekmeğiyle oynamak isteyen, esnafımızı çökertmek isteyenlere karşı tedbir almasını istiyoruz. Un, maya, mazot, küncü, poşet, kağıt gibi tam 17 ayrı girdisi olan ekmek maliyetinin daha yukarıları çıkmasına mani olmak lazım. Bunun için denetim ve fiyat kontrollerinin artırılmasını, gerekirse fırıncı esnafımıza, ekmeğin maliyetini etkileyen tüm girdilerde sübvanse yoluyla devlet desteği verilerek TMO kanalıyla, düşük fiyatlı un temini istiyor ve bekliyoruz”

“FIRINCIYA UCUZ UN VERİLSİN”

Murtazaoğlu, ekmekte girdi maliyetlerinin aşırı artışına karşı “Madem öyle, devletimiz fırıncı esnafımızı TMO kanalıyla sübvanse etsin, ucuz un verilsin” dedi.

ZATEN DURGUN DÖNEMDEYİZ

Okulların açılmasının pide imalatı yapan fırınlarda satışların azalmasına da neden olduğunu söyleyen Murtazaoğlu, “Her yıl bu dönemde zaten işlerde durgunluk yaşıyoruz. Bir de maliyetin artarak pide fiyatına yansıması işlerimizi daha da durgunlaştırdı” dedi.

SURİYE EKMEĞİNE ÖNLEM ALINMADI

Şehrimizde yaşayan Suriyelilerin ise Suriye ekmeği üretimi yaparak tamamen kendileriyle rekabet halinde olduklarını ve bir türlü bunun önüne geçilmediğinin de üzeri çiziliyor.

İKİ AY ÖNCESİ MALİYET İLE ŞİMDİKİ MALİYET ARASINDA UÇURUM FARK VAR

Murtazaoğlu iki ay evvel fiyatların daha ekonomik olduğunu iki ay içerisinde uçurum denilebilecek kadar büyük bir fark oluştuğunu da belirterek iki ay önce 2 TL’ye aldıkları ambalaj kağıdını şu an 7 TL’ye aldıklarını söyledi.

İKİ AY EVVELKİ VE ŞİMDİKİ FİYATLAR

UN    60.-TL/105.-TL
AMBALAJ KAĞIDI    2.-TL/7.-TL
POŞET    6.5.-TL/15.-TL
ODUN    400.-TL/600.-TL

GÜNDEM
Bülent Öner
1.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin