"ÜNİVERSİTE ÇOK YURT YOK"

Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte kayıt yaptıran öğrencilerde barınma sorunu ön plana çıktı. Gaziantep'te ki üniversitere kayıt yaptıracak çok sayıda çocuğun ise barınma sorunu yaşadığı için kayıtlarını dondurduğu iddia edildi.
"ÜNİVERSİTE ÇOK YURT YOK"

Hakimiyet Gazetesinin gündeme taşıdığı bu önemli sorun İYİ Partinin Gaziantep'te ana gündem maddesi oldu.

Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de üniversitelere kayıt yaptıran binlerce öğrenci barınma ve yurt sorunu yaşamaya başladı. Yurt kayıtlarının açıklanmasıyla birlikte açıkta kalan çok sayıda öğrenci barınma sorununu belirterek kayıtlarını bir yıl dondurdu. Gaziantep'te Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda yerleşen öğrenciler şanslı görülürken, yurtlarda kendilerine yer bulamayan bazı öğrenciler ise yüksek kira fiyatları nedeniyle yaşadıkları şehirlere geri döndüler.

HAKİMİYET GÜNDEME GETİRDİ
HOCAOĞLU BOMBALADI

Hakimiyet Gazetesinin gündeme taşıdğı yurt sorununa ilişkin basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Gaziantep İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu, Kredi Yurtlar Kurumunun tüm şehirlerde yurt sorununa çözüm bulamadığını ve çok sayıda öğrencinin cemaat yurtlarına yerleşmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Hocaoğlu düzenlediği basın toplantısında yaşanan bu önemli soruna ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu;

"Üniversiteler açıldı. Ancak AKP hükümeti yine yaptı yapacağını, KYK  yurt çıkan öğrenci isimlerini yeni açıkladı. Veliller ve öğrenciler çaresiz kaldı. Yurt çıkmayan öğrenci ve veliller perişan oldu. Gaziantep Valiliğinden ve Yurtkur Gaziantep Müdürlüğünden ivedi açıklama bekliyoruz. Kaç tane üniversite öğrencisi yurt başvurusu yaptı. Kaç öğrenci açıkta kaldı. Yapımı devam eden veya yeni açılacak yurt varmı, var ise nezaman açılacak, ne kadar öğrenci barınacak. Bu sorular ivedi birinci ağızdan açıklanlaıdır. Gaziantep’e gelen çocuklarımız perişan edilmemelidir."

Hocaoğlu sözlerine şu şekilde devam etti;

"AKP hükümeti , çocuklarımızı önce FETO terör örgütünün kucağına attı. Üniversiteyi açtığı yere yurt yapmadı. Bu sahayı FETO terör örgütüne bıraktı. Çocuklarımızı ve velilleri bu yurtlara yönlendirdi. Sonra 15 Temmuz hain darbe girişimi oldu. Şimdi ise farklı CEMAAT Yurtlarının kucağına atıyor. 19 Yılda eğitim sistemini değiştirerek gençliği yok etti. Şimdi ise o gençlik üniversiteye başladı. Son noktayı koyuyorlar, cemaatlerin kucağına atıyorlar. Yok edilen bir kuşak. Ben Ziraat Fakültesini  Vanda okudum. Yurtlar yetersizdi. Özellikle kız arkadaşlarımız mecburen FETO yurtlarında kalmak zorunda bırakılırdı. Üniversitedeki öğretim görevlileride bu yurtlarda kalırdı. Sonuç bir nesil yok edildi. Barınma ve alt yapı çözülmeyen yere Üniversite açılması kadar yanlış bir uygulama olamaz. Ama AKP hükümeti üniversiteleri diploma dağıtma merkezi ve gençliği 4 yıl daha oyalama sistemi olarak gördüğünden bu işlemi yapıyor. Bir nesili yok ediyor."

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
20.09.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin