Üretici üzüldü

Üretici üzüldü

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurtiçinde vekalet yolu ile kesimi yapılacak olan kurbanlık fiyatlarının düşüklüğüne de dikkat çekerek, “Açıklanan rakamlar üreticilerimizi üzdü” dedi.

Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte kurbanlık alımlarında dikkat edilmesi gereken hususları değerlendiren Türkman, “Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte şimdiden kurbanlık alımları başladı. Vatandaşın kurban alırken dikkat etmesi gereken önemli hususlar var. Öncelikle kurbanlık alırken hayvanların kulak küpelerine mutlak suretle dikkat edilmesi gerekiyor. Hayvanların kulağındaki küpesi onların kimliğidir. Bu küpe ile kurbanın kime ait olduğu sağlık durumu yaşı gibi önemli hususla takip edilebilir. Yine kurban alırken hayvanın görünümüne bakmak gerekiyor. Kurbanın gözlerine, dişlerine ayaklarında çarpıklık olmamasına ve büyük yaralar olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor” açıklamalarına yer verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurtiçinde vekalet yoluyla kesilecek kurbanlıkların fiyatlarını eleştirerek açıklanan rakamların hayvan yetiştiricilerini üzdüğünü dile getiren Türkman, “Diyanet İşleri Başkanlığı küçükbaş kurban bedelinin yurtiçinde 975 TL olduğunu açıkladı. Bugün bir küçükbaş kurban 50 kilogram dahi olsa 23 liradan kilosu bin 150 TL’ye tekabül ediyor. Bu rakamın içinde hiçbir masraf da düşünülmüyor. Diyanet 975 liraya nasıl bir hayvan kurban edecek bunu çözemedik. Bu rakamlar hayvan yetiştiricisi olarak bizleri üzdü. Bugün bir kasapta dahi etin kilogramının 55-60 lira olduğu dip rakamlara göre bile Diyanet 975 liraya nasıl yurtiçinde kurban kesecek? Bu fiyatlarla alınabilecek kurbanlıklar varsa vatandaşlarımız da merak ediyor vatandaşlarımız da gidip oralardan temin etsin. Böyle bir rakam yok. Bu rakamların altı nasıl doldurulacak onu bilmiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Pandemi döneminde kurban kesim kurallarına yönelik Kurban Komisyonu’nun toplanacağını söyleyerek uygulanacak kuralları açıklayan Türkman, “Pandemi döneminde insanlar artık daha doğal üretimlere yöneldi. Bu durum üretici için aslında önemli bir gelişme.  Kurban kesimleri ve alanları ile ilgili bir kurul toplantısı gerçekleştirilecek. Özellikle kurban kesim günlerinde randevu sistemi getirilecek. Yığılmaların önüne geçilecek. Kurban Komisyonu bununla ilgili kararlar alacak. Kurban pazarlarında önceki yıllar gibi çok sayıda vatandaş olmayacak. Kesim yerlerinde yine kalabalık olmayacak. İnsanların yakın teması mutlak suretle engellenecek” dedi.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
26.07.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin