“ÜRETİMİN LOKOMOTİFİ OSB”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek, OSB’nin daha da tercih edilir bölge haline getirilmesine yönelik aralıksız çalıştıklarını dile getirdi.
“ÜRETİMİN LOKOMOTİFİ OSB”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi başkanı Cengiz Şimşek, Türkiye'nin en cazip OSB'lerinden biri olan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ni daha da tercih edilebilir bir hale getirmek istediklerini dile getirdi. Şimşek açıklamasında, “Organize Sanayi, yatırımın, üretimin, ihracatın merkezidir. Ekonominin can damarıdır. Biz Organize Sanayi Bölgesini ne kadar cazip hale getirirsek, yatırımcı açısından adeta bir çekim merkezi haline dönüştürürsek, bundan en büyük faydayı şehrimiz ve ülkemiz ekonomisi görecektir” dedi.

“DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN DAHA GÜÇLÜ BİR SANAYİYE SAHİP OLMAMIZ GEREKİYOR”

“OSB'ye değer katacak, marka değerini yükseltecek projelere ağırlık vereceğiz. Türkiye'nin en cazip OSB'lerinden biri olan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ni daha da tercih edilebilir bir hale getirmek istiyoruz. Daha güçlü bir Türkiye için daha güçlü bir sanayiye sahip olmamız gerekiyor” şeklinde konuşan OSB Başkanı Cengiz Şimşek sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, toplamda 5 bölgeden oluşuyor. Binin üzerinde sanayi tesisinin faaliyet gösterdiği OSB'de aylık ortalama 400 milyon kilowattsaat enerji, 30 milyon metreküp doğalgaz tüketiliyor. Türkiye'de kullanılan enerjinin yüzde 2'sini Gaziantep OSB'deki tesisler tüketiyor. 140 bin civarında işçinin istihdam edildiği OSB, bu özellikleriyle üretimin lokomotifi olmaya devam ediyor. Gaziantep'te güçlü bir sanayi kültürü ve altyapısı var. Buna Gazianteplilerin girişimcilik ruhunu da eklemek gerekir. Bunlar önemli avantajlarımızdır. Alt ve üst yapısı büyük ölçüde tamamlanan Gaziantep OSB'nin değerini daha da artırmak, yerli ve yabancı yatırımcıların daha fazla ilgisini çekmek için önemli projeler yürütüyoruz. Bu amaçla Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile birlikte Teknopark kurma çalışmalarımız devam ediyor. 2. OSB'de 5 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Teknopark'ın yapımına bu yıl içerisinde başlanılması planlanıyor.

“ENERJİYİ ÇAMURDAN ÜRETECEĞİZ”

“Atık su arıtma tesisimizin işletilmesi sonucu oluşan çamurdan enerji üreteceğiz. Arıtma tesisi işletmesi sonucu oluşan çamur kekinin hacimsel azalması, bertarafının sağlanması ve enerjiye dönüştürülmesi konusunda 'Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi' işine ait Mahalli Çevre Kurul Kararından izin ve T.C. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından 'Fizibilite Onayı' ve ÇED Olumlu belgesi alınmış olup, tesis inşaatı bitirilmiş olup, montaj devam etmektedir” şeklinde konuşan Şimşek daha sonra şu şekilde devam etti;

“Kurulacak tesisimiz iki etaptan oluşacak olup toplam 240 ton/günlük çamur yakma kapasitesine sahip olacaktır. Bu tesis sayesinde hem enerji ihtiyacımızın bir kısmını karşılayacağız hem de daha temiz bir çevre oluşturacağız. Çevre ile uyumlu bir sanayi konusunda çok hassas davranıyoruz. Organize Sanayi Bölgemizin içerisinden geçen Samözü Deresi yoğun yağış dönemlerinde kesit yetersizliğinden dolayı taşma ile sel baskınlarına neden olmaktadır. Bu sebeple Samözü Deresinde dere ıslah çalışmaları yapılacaktır. Büyükşehir Belediyemiz de Organize Sanayi ile ilgili önemli projeler yürütüyor. Gaziray ve Yüksek Hızlı Tren projeleri ile 140 bin kişinin istihdam edildiği Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ne ulaşım daha da kolaylaşıyor. Bölgemiz içerisinden geçmekte olan TAG otoyolundan trafiği rahatlatmak ve tırların giriş-çıkışını kolaylaştırmak için görseldeki noktalardan OSB’ye giriş bağlantısı yapılacaktır.  Mevcut sosyal tesislerimiz bölgemizin ihtiyacına cevap vermekte yetersiz kalmaktadır. Bu kapsamda Bölge Müdürlüğümüz tarafından Aktoprak’ta yapımı tamamlanan İlçe Jandarma Komutanlığının taşınması ve 5. Bölge içerisinde kendisine Bölge Müdürlüğümüzce tahsis edilen alana taşınacak olan T.S.E. binasının yer aldığı alana Sosyal Tesis projesi uygulanarak, bölge içerisinde ihtiyaçları karşılamak amacı ile çok amaçlı çarşı yapılması planlanmaktadır. Yine Büyükşehir Belediyemizin, Organize Sanayi Bölgemize yakin bir bölgede kurduğu Kuzey Şehir Projesi ile bölgemizde çalışanlar için cazip fırsatlarla ev sahibi olma imkanı sunuluyor."

GÜNDEM
Bülent Öner
12.07.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin