Urmu dut şifa dağıtıyor

Urmu dut şifa dağıtıyor

Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde tüketimi bir hayli fazla olan urmu dut suyuna olan ilgi, üreticiyi sevindiriyor. Gaziantepli urmu dut satıcısı Orhan Sevim, Haziran ayıyla birlikte urmu dutunun piyasaya çıktığını söyledi.

BİRÇOK İLDEN SİPARİŞ GELİYOR

Yaz mevsiminin vazgeçilmez içecekleri arasına giren urmu dut suyu, son yıllarda tüketimi artan en şifalı içecekler arasında yerini aldı. Hem lezzetiyle hem de devasıyla adeta bağımlılık yapan şifalı meyve suyu için, birçok ilden Gaziantep'e sipariş geliyor. Kahramanmaraş'tan gelen urmu dutların Gaziantep'in yanı sıra Adıyaman ve Şanlıurfa başta olmak üzere birçok ile de gönderildiği öğrenildi.

ÇOK SAYIDA HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Ağız yarası, karaciğer, astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılan dut suyu, bunların yanı sıra renk ve lezzet düzeltici olarak gerek ilaç, gerekse pasta ve şekerleme yapımında kullanılan yardımcı meyve görevini üstleniyor. Dut satıcısı Orhan Sevim, “Urmu dut birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Yalnız vatandaşlarımızın hakiki dut suyunu kullanmaları gerekir. Piyasada kaliteli olmayan veya içerisine su katılıp kar amaçlı satılan dutlardan almamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
28.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin