Uyanıklar iş başında polis uyarılarını sürdürdü

Uyanıklar iş başında polis uyarılarını sürdürdü

Emniyet Genel Müdürlüğü, son zamanlarda sayıları hızla artan Telefon ve İnternet Dolandırıcılığı olaylarına karşı vatandaşları uyarma amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. Telefonda kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtan dolandırıcıların çok sayıda vatandaşı mağdur ettiği dile getirildi. Yetkililer ise vatandaşlardan bu tür durumların yaşanması durumunda en yakın güvenlik birimine bilgi vermesi gerektiğini ifade ettiler.

DOLANDIRICILIK OLAYLARINDA ARTIŞ VAR

Emniyet Genel Müdürlüğü, son zamanlarda sayıları hızla artan Telefon ve İnternet Dolandırıcılığı olaylarına karşı vatandaşları uyarma amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. Vatandaşların bu tür olaylarda çok dikkatli olmalarını ve durumu derhal Emniyet güçlerine bildirmeleri istenen açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Dolandırıcılık suçu en genel anlamıyla, bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylemlerdir. Ülkemiz genelinde yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi “İletişim Yoluyla Dolandırıcılık” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır. Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetlerini ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 112 Acil Çağrı Hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edilmelidir.”

HABER//BAHAR YILDIRIM

GÜNDEM
Haber Merkezi
7.08.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin