Uymayan yandı!

Uymayan yandı!

Ticaret Bakanlığı’nın AVM’lerde yöresel ürün ve el sanatlarının yer alacağı alanların belirlenmesine yönelik çalışmaları tamamlandı. Buna göre Gaziantep’te yerleşik 4 AVM’ye tanınan 1 yıl süre dolmak üzere. Bu süre zarfında AVM’lerde yöresel ürünlerin ve el sanatlarının yer alacağı dükkanların düzenlenmesi gerekiyor.

RAYİÇ BEDELİN ALTINDA OLACAK

Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre kentte yerleşik olan 4 AVM yönetimleriyle görüşmelerin tamamlandığı ve yasanın tüm ayrıntılarıyla kendilerine iletildiği açıklandı. Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri, “Gaziantep’te bulunan 4 büyük alış veriş merkezi yönetimleri ile görüşmeler tamamlandı. Görüşmelerde AVM yetkililerine bünyelerinde ortalama 160 metrekare alanı yöresel ürünler ve el sanatları icra eden esnafa tahsis etmeleri anlatıldı. Diğer yandan AVM içerisinde yer alan gıda marketlerinde de yöresel ürünlerin raflarda yer alması gerektiği ayrı bir konu olarak kendilerine anlatıldı. Kentlerin kendi dokusu ve kültürlerinin tanıtımı açısından oldukça önemli olan bu adımın belirlenen zaman diliminde hayata geçmesi sağlanacak” diye konuştular.

UYMAYAN AVM YÖNETİMLERİNE CEZA

Ticaret İl Müdürlüğü görevlileri belirlenen zamanın ardından yasaya uymayan AVM’ler hakkında cezai işleme başvuracak. Cezai işlemlere ilişkin açıklamalarda bulunan Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri, “AVM’lere yasaya uygun hale gelmeleri konusunda 1 yıl süre tanıdık. Bu sürenin sonunda ekiplerimiz gerekli olan denetimleri gerçekleştirecek. Denetimlerin ardından yasaya uymayan AVM hakkında 160 metrekarenin her bir metrekaresi için 20 bin lira ceza kesilecek. Bu cezaya rağmen yasaya halen uymamış olan AVM’ye 20 binin iki katıl olan 40 bin lira ceza kesilecek. Yöresel ürünlerin ve el sanatların yaşatılması amacıyla hazırlanan bu yasal çalışmaya herkesin uymasını bekliyoruz. Diğer yandan AVM raflarında yer alacak olan yöresel ürünlerin de listelenmesi devam ediyor” şeklinde konuştular.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
15.08.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin