Vatandaş şikayetlerine hızlı yanıt

Vatandaş şikayetlerine hızlı yanıt

İçişleri Bakanlığı tarafından kamu hizmetlerine kolay erişimin sağlanması, vatandaş başvurularının hiçbir boşluğa mahal vermeden hızlı bir şekilde sonuçlandırılması, kamu hizmetlerinin sunumunda memnuniyetin arttırılması amacıyla başlatılan Açık Kapı Projesi kısa sürede büyük ilgi gördü. Açık Kapı aracılığıyla sorunların ileten vatandaşların sorunları kısa sürede çözülüyor.

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile İçişleri Bakanlığımız tarafından Açık Kapı Projesi başlatıldı. Ama burada istatistiklerde gördük ki müracaat edenlerin %52’lik kısmı ilkokul mezunu ya da okuma yazma bilmeyenler. Dolayısıyla da Açık Kapı normalde elektronik ortamda da müracaat edebilecekken %52’lik kesime baktığımızda bunların elektronik ortamda başvuru yapamadıklarını görüyoruz. Kamunun işi vatandaşın sorunlarını çözmek. Yani bir şeyi yapıyormuş gibi görünmekten ziyade vatandaşa dokunmak. Çünkü biz insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturundan gelen bir gelenekteyiz” dedi.

Vali Gül, “Gaziantep gerek büyükşehir gerek ilçe belediyeleri ile bu işe maddi, manevi emek sarf eden bir şehir.  Hayırseverlere, kamu kurum ve kuruluşlara baktığımızda genel bütçe anlamında gerek Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü gerekse de kaymakamlarımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla bu hizmetleri vatandaşlarımıza götürmek istiyorlar ama belli bir süreden sonra artık rutine biniyor. Yani vatandaş müracaat ettiğinde ihtiyacım var deniliyor, biz de imkânımız varsa, paramız varsa vermeye çalışıyoruz. Ama dert sadece para verme meselesi değil. Bizim bu aileler tıpkı kendi kardeşimiz, yakınımız, akrabamız gibi bakıp bunun potansiyelini o gözle değerlendirmemiz lazım. Gittiğimizde, verdiğimiz para bunun işini görür mü, kirada mı oturuyor, kendi evinde mi oturuyor, bu evin asgari fiziki koşulları sağlıyor mu sağlamıyor mu, evde engelli var mı, varsa bunun protezi var mı, çocuğu olmuyorsa tüp bebekle ilgili yapılabilecek bir işlemi var mı, evde madde bağımlısı varsa tedavileri ilgili yapılacak bir şey var mı, iş gücüne katılabilir mi tüm bu saydığım sorunlarla ilgili de hepsinin çözümü var” diye konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
25.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin