Vatandaşın yakacak isyanı!

Vatandaşın yakacak isyanı!

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşın kış hazırlıklarının ilk sırasında yer alan yakacak büyük sorun oldu. Piyasada şu an ithal kömürün ton fiyatı bin 500 liraya kadar yükseldi. Sosyal Yardımlaşma Vakıflarının temin ettiği kömürden faydalanamayan yoksul aileleri çetin bir kış bekliyor.

MESLEK ODASI KÖMÜRDE TON FİYATINI 1500 LİRA OLARAK AÇIKLADI

Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, dolardaki yükselişe rağmen esnafların ve ithalatçı firmaların vatandaşları mağdur etmeyecek fiyat artışı içerisinde oldukları söyledi. Keklik, “1. Sınıf sobalık peşin 1500 TL, 2. Sınıf sobalık peşin 1400 TL, Yerli ve Milli olan ve bu kış ilk defa ilimizde ısınma amaçlı kullanılacak olan yerli kömür fiyatı 950 TL’den satışa sunulacak” ifadelerine yer vermişti. Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, vatandaşları kışlık yakacak ihtiyaçlarını odaya kayıtlı üyelerden karşılamaları yönünde tavsiyede bulundu. Keklik, konuya ilişkin şu ifadelerde bulunmuştu

“2018-2019 kış sezonu açılmıştır. Sezonumuzun başta esnafımız olmak üzere tüm Gaziantepli hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını dileriz. Kış sezonu fiyatlarımızda dolar kurundaki artışa rağmen esnafımız ve ithalatçı firmalarımız elini taşın altına koyarak hareket etmiş ve tüketicimizi mağdur etmeyecek bir fiyat istikrarı sağlama gayreti içerisinde olmuştur. Fiyatlarımız;  1. Sınıf sobalık peşin 1500 TL, 2. Sınıf sobalık peşin 1400 TL, Yerli ve Milli olan ve bu kış ilk defa ilimizde ısınma amaçlı kullanılacak olan yerli kömür fiyatı 950 TL, tahta parçasının da ton fiyatı 750 TL olarak belirlenmiştir. Kaloriferlik kömürde ise kaloriferlik karpuz kömür 275 dolar, kaloriferlik fındık kömür 260 dolar olarak belirlenmiştir.”

“2018 YAZILI MAVİ LOGO BULUNMAYAN KÖMÜRÜ ALMAYIN”

Keklik, kömür fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen bazı açıkgözlerin korsan olarak bu işe soyunduğuna dikkat çekti. Keklik sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;

“Size kaliteli kömür getireceğim. 20 güne kadar teslim ederiz diye sallayabiliyorlar. Kömürün fiyatı şu anda bin 100 lira. Çok düşük fiyatlara satış yaptıklarını belirtip düşük fiyatlar veriyorlar. Bu tür insanlara meydan vermeyin. Kömürümü alıp kışı sıcak geçireyim derken paranızdan olmayın. Kalitesiz kömür alıp sıkıntı yaşamayın. O yüzden kömür alırken mutlaka 2018 yılının yazılı olduğu mavi logolu satıcılardan alın” çağrısında bulundu. Kömür alırken, ‘Alalım da aradan çıksın” anlayışıyla değil, güvenilir yerlerden alışveriş yapılması gerektiğini belirten Keklik, “Bizim odamıza bağlı, kaydı olan firmalardan alışveriş yapın. Mavi logosu olmayan yere güvenmeyin. Korsanla mücadele de edemezsiniz. Sonra hakkınızı da arayamazsınız. Ancak bize kayıtlı olursa güvenli bir şekilde kömürünüzü alabilirsiniz. Bu şehre giren ve bize üye olan bayilerin sattığı kömürler garantili ve gönül rahatlığı ile alınabilir. Bizim odamız tarafından denetlenen ve kayıtlı olan esnafımızdan gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirler. Korsan ve kaçak olarak çalışan yerlere paralarını kaptırdıkları takdirde yapacak bir şey yok.”

GÜNDEM
Bülent Öner
27.09.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin