“YAPILANDIRMADAN FAYDALANIN”

Borçların yeniden yapılandırılmasında son gün olan 31 Temmuz 2018 tarihinden önce esnafa önemli uyarılarda bulunuldu
“YAPILANDIRMADAN FAYDALANIN”

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Maliye Bakanlığı ile belediyeler gibi diğer kamu idarelerine olan borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak isteyenler, 31 Temmuz'a kadar başvuruda bulunabileceklerini söyledi. Küsbeoğlu, esnafın bu önemli imkandan faydalanmasını isterken can suyu kredisinin yeniden gündeme alınması yönünde ise Ankara nezdinde girişimlerin sürdürüldüğünü anlattı.

“YENİDEN YAPILANDIRMADA 31 TEMMUZ SON GÜN”

Maliye Bakanlığının Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin süre ay sonunda sona eriyor. “31 Mart ve önceki dönemlere ait ödenmesi gereken vergiler ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, yeniden yapılandırma kapsamında olacak. Çeşitli kanunlar kapsamında, 31 Mart'tan önce kesilen idari para cezaları da yapılandırılabilecek” şeklinde konuşan TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Amme alacakları kapsamında takip edilen, ecrimisil, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF), Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF), öğrenim ve katkı kredisi alacakları ile doğrudan gelir desteği ödemelerinden geri alınması gerekenler gibi alacaklardan, takip için vergi dairelerine intikal etmiş olanlarda yapılandırma kapsamında olacak. Düzenleme kapsamında işletmelere, işletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlar ile kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtia, kasa mevcudu ve ortaklardan alacakların beyanı imkanı da sağlandı. Belediyelerce takip edilen alacaklar da yapılandırılabilecek” dedi.

“BORÇ YAPILANDIRMA İŞLEMİ NEDİR, NASIL YAPILIR?”

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, konuya ilişkin açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“İhtiyaç anında aldığınız bir ihtiyaç kredisini ödemekte zorluk çekebilir ya da SGK borcunuzu ödeyememiş olabilirsiniz. Ya da motorlu taşıtlar vergisi gibi bazı vergilerinizi ödemekte zorlanmışsınızdır. Buna benzer birçok durumda ödemeler zamanında yapılamadığından borçluluk hali artarak devam eder. Bu gibi durumlar sonucu çeşitli kurumlar tarafından zaman zaman borç yapılandırması yapılarak ödeme kolaylıkları sağlanır. Borçlu olduğunuz miktar için istenen belgeler ile birlikte yetkili mercilere başvurarak borcunuzu bütçenize uygun olacak şekilde yapılandırarak ödeyebilirsiniz.”

“CAN SUYU KREDİSİNİN YENİDEN YAŞAMA GEÇMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Esnafa yönelik can suyu kredisinin yeniden yaşama geçirilmesi için Ankara nezdinde girişimlerin sürdürüldüğüne dikkat çeken TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;

“Esnafımız adına oldukça önemli bir kredi şekli olan can suyu kredisinin yeniden yaşama geçirilmesi için girişimlerimiz sürüyor. Daha önce defalarca esnafın faydalandığı can suyu kredisinin yeniden yaşama geçirilmesi halinde esnafımız daha rahat bir şekilde işlerini sürdürebilecek.”

GÜNDEM
Bülent Öner
24.07.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin