“YAPRAK DÖKER BİR YANIMIZ, BİR YANIMIZ BAHAR BAHÇE”

Kenar semtlerde yaşayanlar boylarını aşan yoksulluklarıyla boğuşuyor
“YAPRAK DÖKER BİR YANIMIZ, BİR YANIMIZ BAHAR BAHÇE”

Şehrimizde kenar semtlerde günlük gereksinimlerini bile karşılayamayan vatandaşlar için kış mevsimi yaşam koşullarını daha da ağırlaştırıyor. Büyük çoğunluğu sıvasız halde olan ve damlarından sızan yağmur suları ile birlikte yaşamak zorunda olan vatandaşlar bu mevsimin geçmesini dört gözle bekliyor.

Birinci dereceden fakir sayılan ve mutlak yardımlarla yaşamlarını idame ettiren bu vatandaşlara her ne kadar devlet el atıp sorunlarını çözmeye yoksulluklarını hissettirmemeye çalışsa da bir noktadan sonra etkisini yitiriyor. Vatandaşlar devletin yanı sıra komşulardan ya da yakın tanıdıklarından destek alarak bir şekilde yaşama tutunmaya çalışıyor.

Şehrimizin kenar semt dediğimiz mahallelerinde ise durum daha da içler acısı. Büyük çoğunluğu sıvasız olan evlerin oldukça çok bir kısmında ise çatı olmaması yağmur sularının damdaki çatlaklardan evin içine sızmasına neden oluyor.

SIVA YAPTIRAMADIKLARI İÇİN NAYLONLA KAPATIYORLAR

Bazı vatandaşlar evlerinin damında onarım yaptıramadıkları ya da çatı ilave ettiremedikleri için yağmur sızıntısının etkisini odalarının içinde hissetmemek için sadece evlerinin pencerelerini değil damlarını da naylonla kapatıyorlar. Bu semtlerde yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğu kendi odun kömürlerini alacak paraları olmadığı için sosyal yardımlaşma vakfının yoksul vatandaşlara verdiği kömür ile ısınmak zorunda kalıyor.

KÖMÜRÜN TONU 1.500 LİRA

Sosyal yardımlaşma vakfının verdiği kömür için ısısı yok ya da kokuyor denilse de bu vatandaşlar aldırış etmeden ısınma ihtiyaçlarını bu kömürle gidermeye çalışıyor.

Piyasada satılan kömürün tonunun 1.500 lira olması ve bu vatandaşların alım güçlerinin olmaması hatta günlük gereksinimlerini bile yardımlarla idame ettirmeye çalışmaları vakfın verdiği kömürü kullanmalarının en büyük nedeni.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
7.12.2018

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin