Yaptırım kararı sona erdi

Yaptırım kararı sona erdi

Gaziantep’te trikotajcı esnaf ile iplik sanayicileri arasında bir süre önce dolar kurundan kaynaklanan soğuk savaş sona erdi. İplik sanayicilerinin dolar kurundan Türk Lirasına geçmesini isteyen ve bu yönde iplik almama karar alan esnaf temsilcileri bu karardan vazgeçti. Esnaf temsilcileri ipliği eskisi gibi yine dolar kurundan almaya devam edecek.

ESNAF DOLARLA ALIŞ-VERİŞ YAPMAK İSTEMİYORDU

Gaziantep Trikotajcılar ve Çorapçılar Odası Başkanı Reşit Durak, doların yükselmesi nedeniyle triko esnafının zor durumda kaldığını ve hammadde olarak kullandıkları ipliğin dolar olarak satılmasının esnafı iflasın eşiğine getirdiğini dile getirmişti. Durak ve esnaf temsilcilerinin iplik satıcılarının dolar kurundan vazgeçmelerine yönelik söylemleri karşısında iplik alımı durdurulmuştu. İplik alımı yapmama kararı alan esnaf temsilcileri bu karardan geçtiğimiz günlerden vazgeçti. Trikotajcı esnafı iplik alımına başladı.

GESOB’TA GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI YAPMIŞLARDI

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'nde (GESOB) düzenlenen ve yaklaşık 500 triko esnafının katıldığı toplantıda konuşan Başkan Reşit Durak, doların aşırı yükselmesi ve aldıkları ipliğin geçen yıla onanla iki kat maliyet getirdiğini belirtmiş, ipliğin artık TL üzerinden satılmasını istemişti. Türkiye'nin en önemli triko merkezlerinden olan Gaziantep'te esnafın bu durumdan dolayı zor durumda kaldığını ve üretim yapmakta zorlandığını ifade eden Durak, bu duruma acil çözüm bulunması gerektiğinin dile getirerek esnafın ortak hareket ederek iplik sanayicilerinin Türk Lirası bazında satış yapmalarını istemişti.

DURAK “ESNAF İFLASIN EŞİĞİNDE” DİYE KONUŞMUŞTU

Toplantıya yaklaşık 500 triko esnafı katılırken, esnaf işlerin durma noktasına geldiğini ve yüzlerce esnafın kepenk kapatma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, dayanacak güçlerinin kalmadığını ve ödemelerin zamanında gerçekleştirilemediğine dikkat çekmişti. İplik satışlarında dolar yerine TL kullanılmasını isteyen esnaf, döviz kurlarındaki durum nedeniyle iflasın eşiğine geldiklerini vurgulayarak yetkililerden yardım beklediklerini ifade etmişlerdi. İşte bu toplantının ve notlarının ardından iplik alımını durduran esnaf daha fazla dayanamadı ve iplik alımına dolar kuru bazında yeniden başlama kararı aldı.

ÖZEL HABER
Kubilay Han Demir
14.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin