YASAĞI FIRINCILAR DELDİ MESLEK ODASI SESSİZ KALDI!

Gaziantep’te pide fırınlarının neredeyse tamamının önünde nohut dürümü satılıyor. Pide ekmeğinde kaliteye önem vermeyen fırınların nohut dürümünden daha iyi para kazandıkları ifade ediliyor.
YASAĞI FIRINCILAR DELDİ MESLEK ODASI SESSİZ KALDI!

Pide fırınlarında nohut dürümünün satışına yönelik yasak kararı aylar öncesinden alındı. Yasak karşısında vurdumduymaz davranan Pideciler, Yufkacılar ve Simitçiler Odası yönetimi nohut satışı yapılmaması konusunda esnafa çağrıda bulunmadı. Gaziantep Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, pide fırınlarında nohut dürümü satışının derhal durdurulmasını istedi.

YASAK KARARI KARŞISINDA ZABITA EKİPLERİ SESSİZ!

Pide fırınlarının önemli bölümünde gerçekleştirilen nohut dürümü satışı yasaklandı. Bundan böyle özellikle sabah saatlerinde pide fırınları önünde nohut dürümü satışı yapılamayacak. Yapanlar hakkında cezai işlem uygulanacak. Denetimler ise zabıta ekipleri tarafından gerçekleştirilecek. Nohut dürümünün pide fırınları önünde yasaklanmasının ardından dürüm satışını savunan Pideciler Esnaf Odası’nın tepkisi merak konusu oldu. Gaziantep Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, pide fırınlarında satışı süren nohut dürümüyle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu;
“Pide fırınında ekmek yapılır ve satılır. Pide fırınında nohut dürümünün ne işi var. Dürümü biz satarız, ekmeği fırından alırız. Şimdi bizde tutup dükkanlarımızda ekmek üretimimi yapalım? Biiz dürümcü esnafı olarak işyerinde nohut dürümü satışı yapan pide fırınları hakkında gerekli işlemlerin hızlı bir şekilde başlatılmasını istiyoruz.”

NOHUT DÜRÜMÜ SADECE GAZİANTEP’TE SATILIYOR

Dürümünün sadece Gaziantep’te satıldığı nohut başka kentlerde sadece yemeklerde kullanılıyor. Gaziantep’te ise sabah saatlerinde pide fırınlarının önünde satışa sunulan kaynamış nohudun tüketimi ise oldukça fazla. Gaziantep Pideciler Odası yönetimi fırın önlerinde satılan nohut dürümünün kentin bir geleneği olduğu ve bu nedenle de satışında bir sorun yaşanmadığına dikkat çekmişti. Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül ise nohut satışının haksız rekabete yol açtığını dile getirerek daha önceden de yerel yönetimlere yazılı başvurarak satışın yasaklanmasını istemişti. Nohut dürümünün pide fırınları önünde yasaklanmasına en çok kendilerinin sevindiğini anlatan Gül, yerel yönetimlere bu yasaktan dolayı teşekkür etti.

GASTRONOMİ KENTİ GAZİANTEP’İN ÖNEMLİ YİYECEĞİ

Gastronomi kenti Gaziantep mutfağının önemli yiyecekleri arasında yer alan nohut dürümünün dışında onlarca yemekte kullanılıyor. Nohut dürümcülerinin oldukça fazla olduğu kentimizde nohut dürümü 4 lira 50 kuruştan satılıyor. Dürümcülerin yıllardır pide fırınları önünde nohut dürümü satışının engellenmesi yönündeki adımlar ses getirdi. Yerel yönetimlerin aldığı karar neticesinde bundan sonra nohut dürümü sadece dürümcülük yapan işyerlerinde satılabilecek.

GÜNDEM
Bülent Öner
9.07.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin