“YEM İHRACATI DURDURULMASIN”

GUSAD Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak
“YEM İHRACATI DURDURULMASIN”

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği ve Beşler Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Çakmak, Suriye’ye yapılan yem ihracatının durdurulmasının bölgedeki hayvanlar için bir kırım teşkil edeceği gibi orada yaşayan kişileri göçe zorlayacağını belirtip, ülkemizin de bu sıkıntıdan nasibini alacağını söyledi.

Türkiye’nin Suriye’ye uyguladığı yem ihracatını durdurma politikasının olumsuz ve tehlikeli bir geri dönüşümü olacağı söyleniyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği ve Beşler Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Çakmak, Suriye’nin yetiştirdiği hayvanlar için yem temin etmelerinde tek kanalın Türkiye olduğunu ve hükümetin de yem ihracatını durdurmasının önümüzdeki günlerde olumsuz ve tehlikeli geri dönüşümünün olacağını belirtti.

İHRACAT YASAĞI KALDIRILMALIDIR

Çakmak, yaptığı açıklamada “Suriye’nin yetiştirdiği çiftlik, büyük ve küçükbaş hayvanlar için yem temin ettiği tek ülke Türkiye’dir. Ancak hükümetimizin yeni uyguladığı ihracatı durdurma politikası Suriye’de yetiştirilen hayvanlar için kırım olabilecek kadar tehlikelidir. Suriye’nin yem temin edecek başka bir kaynağı yoktur. Bunun yanı sıra yem temin edemediği için üretimlerini durdurabilme ihtimallerinin yüksektir. Uygulanan politika, ülkemize göç olarak geri dönüşümü olabilecek niteliktedir. Çünkü ülkesinde yaşam koşulları iyi olmayan Suriyeli vatandaşların yaşamak için akıllarına gelen ilk ülke Türkiye’dir. O nedenle yem ihracatındaki yasak bir an evvel kaldırılmalıdır” dedi.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
14.09.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin