Yemeni ustaları yetişecek

Gaziantep Sayacılar Odası kadınlara yönelik düzenleyeceği proje ile kadın yemeni ustası...
Yemeni ustaları yetişecek

Gaziantep Sayacılar Odası kadınlara yönelik düzenleyeceği proje ile kadın yemeni ustası yetiştirecek. Hazırlanan projenin kısa sürede aktif hale dönüşeceğine dikkat çeken Meslek Odası Başkanı Mehmet Sarıbal, projenin sonunda kent kültür ve turizmi açısından yemeninin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Gaziantep Sayacılar Odası Başkanı Mehmet Sarıbal, “Yemeni mesleği çok eski bir meslektir. Şuan tüm mesleklerde olduğu gibi bizim meslekte de eleman sıkıntısı pek fazla eleman yetişmiyor. Yemeni bir usta mesleğidir. Biz de hem mesleğimizin unutulmaması için hem de yeni elemanların yetişmesini sağlamak için zamana ayak uydurarak mesleğimizi devam ettiriyoruz. Bu meslek alanında kadın ustalarımızın yetiştirilmesi için kolları sıvadık ve detaylı bir proje hazırladık. Proje sonunda onlarca kadın ustamızı yetiştireceğiz” diye konuştu.

“KADINLARIMIZ YENİ MODELLERLE ÖNEMLİ ROL ÜSTLENECEK”

“Tabi bu meslek, önemli bir meslek kolu. Bu mesleğin devam etmesi gerekiyor. Bundan dolayı kentte yemeni ustaları farklı modellere yöneldi. Çünkü mesleğe farklılık katmak gerekiyor. Artık yemeni denildiğinde akla sadece ayakkabı gelmeyecek. Yemeni derisinden her türlü ürün üretilir” şeklinde konuşan Gaziantep Sayacılar Odası Başkanı Mehmet Sarıbal, “Kadınlarımızın yemeni mesleğinde yeni model ve tasarımlarıyla farklı bir noktaya gelecekler. Oda olarak hazırladığımız proje kapsamında kursa katılacak olan kadınlarımızın kısa sürede bu mesleği öğreneceklerine ve her anlamda kendilerine katkı sunacağına inanıyoruz” diye konuştu.

ÖZEL HABER
Melihe Kocaman
19.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin