Yerli ve yabancı turistler bekleniliyor

Gaziantep’in eski yerleşim yerleri arasında yer alan Tepebaşı Mahallesi görünümü ile...
Yerli ve yabancı turistler bekleniliyor

Gaziantep’in eski yerleşim yerleri arasında yer alan Tepebaşı Mahallesi görünümü ile büyülüyor. Eski Antep evleri ve yıkılmaya yüz tutmuş evlerin restoresi ile büyülü bir fotoğrafa kavuşan Tepebaşı Mahallesi yerli ve yabancı turistleri bekliyor.

Mahalleleri bünyesinde bulunan eski Antep Evleri ile göz dolduruyor. 7 yıl önce gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla mahallenin tarihi dokusu yenilendi. Dünyanın önemli kültür kentleri arasında bulunan Gaziantep’e gelen turistler, Tepebaşı Mahallesine yoğun ilgi gösteriyor. Mahallede yaşayan vatandaşlar bölgede yer alan müzelerin ve tarihi alanların ilgi odağı olduğuna dikkat çekerek, “Gaziantep önemli bir kültür ve turizm kenti. Bey, Eyüpoğlu, ve Tepebaşı Mahalleleri bu kentin en önemli turizm alanları arasında yer alıyor. Bölgede bulunan Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Atatürk Anı Evi Müzesi ve Oyuncak Müzesi yer alıyor. Mahallemiz tarihi Antep Evleri ve müzeleriyle açık hava müzesini andırıyor. Mahallemizin tarihi dokusu 7 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları ile yenilendi. Sokaklarımızda bulunan evler yenilenerek modern bir görünüşe kavuştu. Mahallemizde bulunan müzelere turistler ve öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Gaziantep’te bulunan okullardan Oyuncak Müzesi’ne çok sayıda gezi düzenleniyor. Diğer yandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüğünün Bey Mahallesi’ne kayıtlı olması ve Atatürk Anı Evi Müzesi’nin mahallemizde bulunması turistlerin ilgisini çekiyor” şeklinde konuştular.

TARİHİ SOKAKLARA İLGİ ARTTI

Tepebaşı Mahallesi’nde restorasyon çalışmalarının bittiğini belirten mahalle sakinleri, “Restorasyon çalışmalarının ardından Tepebaşı Mahallesi’nin tarihi sokaklarına ilgi arttı. Mahallemize gelen turistler sokaklarımızı geziyorlar. Diğer yandan mahallemizde turistlerin ilgisini arttıracak mekanların açılması gerekiyor. Mahallemize yapılacak olan turistik mekanların açılmasıyla birlikte mahallemize daha fazla sayıda turistin geleceğine inanıyorum” diye konuştular.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
13.04.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin