Yetkililerin uyarıları havada kaldı

Yetkililerin uyarıları havada kaldı

Koronavirüs karşısında alınan tüm önlemlere rağmen Gaziantep’te birçok noktada sosyal mesafeden uzak insan kalabalıkları görülmeye devam ediliyor. Nuri Pazar Başı Mahallesi’nde bir yardım derneğinin önünde biriken onlarca kişi sosyal mesafede dikkat etmedi.

KURALLARA UYMAMAKTA ISRAR EDİYORUZ

Tüm dünyayı hızla sararak yüzbinlerce insanın ölümüne neden olan Corona virüsü salgını etkisini sürdürüyor. Bazı ülkeler virüsten kurtulmanın sevincini yaşarken birçok ülke, can kaybı vermeye devam ediyor. Türkiye’de enfeksiyon vakası sayısı ve ölüm oranları yavaş yavaş azalırken Gaziantep’te bu sayıların artış göstermesi, insanları düşündürüyor. Sokağa çıkma kısıtlamaları sürecinde ülke genelinde uygulanan para cezalarının yaklaşık yarısının sadece Gaziantep’te kesildiği ifade edilirken kent halkı, kurallara uymamakta ısrarcı davranmaya devam ediyor.

KARANTİNA ALTINDA OLMASI GEREKENLER DİKKATSİZ

Toplum içindeki hayalet taşıyıcıların tespit edilmesinin önemine dikkat çeken yetkililer, “Normalde bizim bilim kurulunun algoritmasında bir kişinin temas öyküsü varsa onun testinin yapılması, sürüntüsünün alınması gerekiyor. Kentimizle ilgili edindiğimiz bir duyumda, Sağlık Bakanlığı tarafından kamu idaremize Gaziantep’te ki vaka sayımızın artışıyla ilgili, ama son zamanlarda bizim sahadaki meslektaşlarımıza teması olup da bulgusu olmayan kişilere test yapılmaması yönünde telkinlerin olduğunu duyuyoruz. Bunun kentimizle ve genel anlamda pandemi sürecini yönetmekle ilgili çok tehlikeli bir nokta olduğunu düşünüyoruz. Bu halk sağlığı biliminin gerçeklerine uygun bir yaklaşım değil. Zaten bulgusu olan hastaları yakaladığımız hastanelerimize yatırıp tedavilerini yapıyoruz. Tedavi sonrası izolasyon bir şekilde sağlanıyor, ama hayalet taşıyıcı dediğimiz, hiçbir bulgusu olmayan insanlarımızın varlığı, bu hastalığın katlanarak artmasına neden olacak bir durum yok” şeklinde görüş belirttiler.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
28.08.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin