Yumurta tavan yaptı

Yumurta tavan yaptı

Yumurta fiyatları son haftalarda tavan yaptı. Bir ay öncesinde 8-10 TL olan yumurtanın kolisi 15-17 TL'ye kadar yükseldi. Organik yumurtalar ise 25-30 TL'ye kadar çıktı. Şarküteri İşletmecisi Hasan Tişkaya, yumurtada fiyatın son 2-3 günde düşüşe geçtiğine dikkat çekti.

 

FİYATTA Kİ ARTIŞ DOLARDA YAŞANAN YÜKŞELİĞE BAĞLANIYOR

Yumurta fiyatlarındaki artış dolardaki yükselişe bağlanıyor. Tavuk yemi hammaddelerinin büyük bölümü ithal ediliyor, buna bağlı olarak ta yem ve yumurta fiyatlarının tavan yaptığı belirtiliyor. Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu projesi ile üretilen organik yumurta fiyatlarında da artışlar göze çarpıyor. Yumurta fiyatlarındaki artışı değerlendiren Hasan Tişkaya, yaşanan artış nedeniyle tüketicinin temel besin maddeleri arasında yer alan yumurta tüketiminden uzaklaştığını anlattı.

Yumurta üretimi yapılan ülkelerde yaşanan kuş gribi vakaları sebebi ile Türk yumurtasının değerlendiğini, bu günlerde ise bir adet organik yumurtanın 1 TL’ye satıldığını ifade eden Tişkaya, “Yakın bir tarihe kadar seri üretilen yumurtaların tanesi 20 kuruşa organik yumurtalar ise 45-50 kuruşa kendisine pazar buluyordu. Ancak yumurta üretimi yapan Irak, Hindistan ve Macaristan gibi ülkelerde kuş gribi vakalarının yaşanması oradaki yumurta üretiminin durmasına sebep oldu. Bu sebeple Türkiye’de üretilen yumurtaya ihtiyaç arttı ve fiyatlar yükseldi. Geçtiğimiz aylarda 12-15 TL düzeylerinde satılan 30’lu organik yumurta kolisi bu günlerde 25-30 TL seviyelerine kadar yükseldi. Bu açıdan 1 yumurta 1 TL oldu” diye konuştu.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
11.01.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin