Yüzlerce kişi mesleğe başladı

Yüzlerce kişi mesleğe başladı

Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında bulunan ve son yıllarda büyük bir ivme kazanan bakırcılık ve sedefçilik mesleğine özellikle bayanların büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, bugüne kadar düzenledikleri kurslara binin üzerinde kursiyerin katıldığına dikkat çekti. Açık bugüne kadar düzenlenen kurslara binin üzerinde katılımın olduğunu anlatarak, “Yüzde 50 istihdam garantili kurslarımız büyük ilgi görüyor” dedi.

“HER YAŞ GURUBUNDAN KURSLARA İLGİ VAR”

Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, düzenlenen kurslara her yaş gurubundan ilgi olduğunu dile getirerek, “İş-Kur İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yeniden Bakırcılık ve Sedefçilik kursu açtık. Kursa yoğun ilgi olduğu için İş-Kurumu yetkilileri ile birlikte mülakatları odamızda yaptık. Bakırcılık ve sedefçilik kursu ilgi gördüğü müddetçe aralıklarla devam edecek. İş-Kurumu İl Müdürlüğü ile birlikte uzun süreden beri yürüttüğümüz projelerimiz maya tuttu. Uzun bir yol kat ederek başarılı çalışmalara imza attık. Bu sayede mesleğe eleman yetiştirip zanatkar kazandırıyoruz. Yetiştirdiğimiz kişiler ileride kurs açıp bu meslekte başarı sağlıyorlar. Biz gelip geçici insanlar yetiştirmiyoruz. Her yaştan özellikle de bayanlarımız bu mesleğe yoğun ilgi gösteriyorlar’’ dedi.

“BAKIRCILIK MESLEĞİ TARİHİ VE KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYOR”

‘’Kursiyerlerimizden beklentilerimizin üzerinde verim alıyoruz’’ şeklinde konuşan Celal Açık, sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“’Kursiyerlerimizden tarihimizi ve kültürümüzü yansıtan bu mesleğe sahip çıkmalarını ve severek çalışmaları istiyoruz. Bu projeler sayesinde hem kayıt dışılığın önüne geçilmiş oluyor, hem insanlar meslek öğrenip üzerine harçlık alıyor hem de sigortaları yatırılıyor. Yani her yönden devletimizde vatandaşlarımızda, esnafımızda bu işten karlı çıkıyor. Bayanlarımıza çok güveniyoruz. Bizim erkekten çok bayan kursiyerlerimiz var. Biz bu sektörle dünya pazarıyız. Bu iş ekmek yedirir. Biz burada kursiyerlerimize hem teorik hem de pratik yaptırıyoruz. Yaptığımız bu işler parayla ölçülemez. Yurt dışında insanlar bu işi yapsın diye vergi alınmıyor. Bizler de burada bu sektörü ayakta tutabilmek için insanlara hem meslek öğretiyoruz hem de para ödüyoruz. Büyükşehir Belediyemiz tarihi yolu yaptıktan sonra turist sayısı arttı. Bizim işlerimizde daha yoğun hale geldi. Bunların hepsi ekip işidir. Biz dünyanın öbür tarafında bu işi öğretiyoruz. Bizler kurumların ve basının desteğiyle başarıyı sağlıyoruz.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
4.09.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin