Zabıta ceza kesmeye başladı

Zabıta ceza kesmeye başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile İl Emniyet Müdürlüğü arasında, kentin trafik ve ulaşımındaki sorunlarının giderilmesi için yapılan işbirliği sürüyor. Özellikle ana caddelerde trafik kurallarına uymayan ve araçlarını gelişi güzel park eden araç sürücülerine cezanın yanında araçları otoparklara çekiliyor. Zabıta ekiplerine bu çalışmalarında neler yapılacağı konusunda trafik polisleri bilgilendiriyor.


KURALA UYMAYAN SÜRÜCÜLER YANDI

Karataş, İbrahimli, Gazikent, Balıklı, Karşıyaka, Perilikaya, Otogar, bölgesinde görevli zabıta ekiplerinin kaldırım ve otobüs duraklarına park eden araçlara 229 lira, kaldırımı işgal eden araçlara da 109 lira para cezası kesildiğini açıklayan yetkililer, vatandaşları kurallara uymaya davet etti. Yıldırım, “şehrin 7 farklı bölgesinde hayata geçirdiğimiz uygulama vatandaş ve esnaftan tam not aldı. Aynı uygulamayı önümüzdeki günlerde farklı bölgelerde de uygulamaya başlayacağız” şeklinde görüş belirttiler.

KENT TRAFİĞİNİ RAHATLATMAK İSTİYORLAR

Emniyetin trafik bölümü ile Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) kentin trafiğini rahatlatmak için görev alanları içerisinde yoğun bir gayret gösterdiklerine dikkat çeken yetkililer, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nda bir trafik bölümü oluşturularak, emniyetle yasal olarak hukuk devleti normlarında yapılması gerekenlerle ilgili görev ve sorumluluk üzerine bir protokol hazırlandığını dile getirdi. Yetkililer çalışmalara ilişkin olarak şu görüşlere dikkat çektiler;

“Bu protokolde emniyet teşkilatımızın trafik bölümüyle bizim zabıta bölümümüzde yetişmiş bu konuda hizmet içi eğitim almış trafik zabıta bölümümüz senkronize çalışacak ve emniyet trafiğe yardımcı oluyor. Onların çizdiği alanda görev ve sorumluluğunu yerine getirip şehrin ulaşım ağında yaşamı kolaylaştıracak tedbirler almada trafik bölümüne yardımcı oluyor. O yüzden bu çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü koordinasyonu sağlayamadığınız zaman yeterince etkin bir çalışma modeli oluşturamıyorsunuz.”

7 EKİP FARKLI BÖLGELERDE GÖREV YAPACAK

Vatandaşlardan ve esnaftan olumlu geri dönüş aldıklarını ifade eden yetkililer başlatılan proje hakkında şunlara dikkat çektiler;
“7 ekibimiz kenttin farlı bölgelerinde görev yapıyor. Ekiplerimiz polislerle beraber hareket ediyor. Polislerin olmasındaki sebep zabıtanın kanuni yönden kısıtlı olduğu yerlerde devreye giriyor. Zabıta ekipleri yol üzerindeki araçlara müdahale edemiyor. Buradaki araçlara trafik polisleri müdahale edebilmekte. Kaldırım ve otobüs duraklarında da zabıta ekipleri görevli. 7 ekibimiz Karataş, İbrahimli, Gazikent, Balıklı, Karşıyaka, Perilikaya, Otogar, bölgesinde görevli. Sabah 06:00’da göreve başlayan ekipler akşama kadar kaldırım ve otobüs duraklarını kontrol ediyor. Kaldırım ve otobüs duraklarının 25 metre yakına park edilen araçlara 229 lira ceza kesiliyor. Kaldırım üzerine park eden araç sahiplerine de 109 lira ceza kesiliyor. Ekiplerimiz 2’şer kişiden oluşuyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan protokol neticesinde bir trafik polisi bir zabıta olarak sayı belirlendi. Ekiplerimiz Şahinbey ve Şehitkamil olmak üzere iki ilçede görevli. Bu sayıyı 10 ekibe çıkarmayı düşünüyoruz. Şu an için vatandaştan ve esnaftan olumlu sonuçlar alıyoruz. Önümüzdeki günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı olarak çekici alacağız. Sahiplerini bulamadığımız araçlara trafik ve zabıta olarak müdahale edeceğiz.”

EKONOMİ
Zeynep Keskin
26.10.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin