ZAM ÇÖZÜM DEĞİL TEDBİR ALINMALI

Gaziantep’te francala ekmeği 1 lira 25 kuruş olurken, pide ekmeğinin ise 1 liradan satılması öngörülüyor
ZAM ÇÖZÜM DEĞİL TEDBİR ALINMALI

Pideciler Odası Başkanı ekmeğe zammın yolda olduğunu açıkladı ama Suriye Ekmeğinden dolayı yaşanan piyasadaki haksız rekabetin önüne hala geçilmedi. Pideciler ve somuncular oda başkanlarının bu konuşla ilgilenmesini istiyor. Diğer yandan ise francala ekmeğinin fiyatı 1 lira 25 kuruş olurken pide ekmeğinin ise fiyatının 1 lira olması bekleniliyor.

ARTAN MALİYETLER GÖZ ÖNÜNDE TUTULUYOR

Seçimden hemen sonra buğday fiyatlarına gelen yüzde 10’un üzerindeki zamdan sonra ekmek fiyatlarında da yeni bir artış gündeme geldi. Ancak piyasadaki haksız rekabetin önüne hala geçilmedi. Seçimlerden sonra peyderpey artmaya başlayan buğday fiyatları ekmeğe yeni bir fiyat artışını gündeme getirdi. Buğday ve un fiyatlarındaki artışın otomatik olarak da ekmek fiyatlarına yansıyacak olması esnafı tedirgin etti. Önceki gün Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ile bir araya gelen Pideciler Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı, önümüzdeki günlerde pide ve somun fiyatlarında bir artış yapılacağını belirtti. Buğday fiyatlarında bu şekilde bir artışın yaşanması ve piyasada “Suriye Ekmeği” denilen poşetlerde yufka şeklinde satılan ekmek fiyatlarında ise hala bir denetlenme ve düzenlemenin olmaması ise somuncu ve pidecilerde haksız rekabet nedeniyle zarara yol açtığı gibi, tedirginlik de yaratıyor.

PARA KAZANAMIYORLAR

Pide ve francala imalatı yapan fırınlar, para kazanamamaktan yakınırken Suriye ekmeği adıyla piyasaya sürülen ve gramaj olarak daha fazla olmasına rağmen daha ucuza satılan açma ekmekler yerli imalatçının tepkisine neden oluyor. Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçıp yurdumuza sığınan Suriyeli mülteciler tarafından üretilen ve kısa sürede bizim halkımızın da arada sırada tüketmeye başladığı Hıbıs denilen Suriye ekmeği fiyatının düşüklüğü ve adet olarak çokluğu nedeniyle tercih edilebiliyor.  Ancak, 150 gramlık pide rayiç bedelinin 75 kuruş, 250 gramlık francalanın 1 liradan perakende satışa arz edilirken, 700-750 gramlık paketlerde 10’ar adet bulunan ve piyasada kendi rekabet ortamına göre 1.50 lira ile 2 lira arasındaki değişken fiyatlarla tüketime sunulan Suriye ekmeğinin ucuzluğu yerli üreticiyi zora sokuyor.

ARADAKİ FARK DAHA DA AÇILACAK

Bizdeki sıcak ekmek tüketme alışkanlığının tam eksine, soğutulup poşetlenerek, bakkal ve marketlerde satışa arz edilen Suriye ekmeği, plastik sepetlerde ve gelişigüzel dükkân önlerine ve kaldırımlara yığılarak tüketiciye sunuluyor. Özellikle Suriyelilerin tükettiği bu ekmek, poşet içindeki sayısının çokluğu ve fiyat olarak da düşük olması nedeniyle şehrimiz insanına da cazip geliyor. Fakat fiyatlar arasında uçuk bir fark olması yerli üreticiyi tedirgin ederken, akıllara da “Bu haksız rekabet hala önlenmeyecek mi?” sorusunu getiriyor. Pideciler Odası Başkanının 150 gram pide 1.-TL, 200 gram somun ise 1.25.-TL olacak açıklaması ile birlikte Suriye Ekmeği ile pide ve somun fiyatları arasındaki farkın daha da açılacak olması esnafı tedirgin ediyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
3.09.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin