‘ZAMAN AŞIMI’ BEKLENTİSİ

‘ZAMAN AŞIMI’ BEKLENTİSİ

Büyükşehir Belediyesi’nin Zirve alanı satışında ki kamu zararı, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın uyarılarına rağmen görülmedi!

Büyükşehir Belediyesi’nin Asım Güzelbey’in başkanlığı döneminde İpek Kültür ve Eğitim Vakfı’na üniversite alanı olarak satılan 559 bin 10 metrekare alanda belediyenin kamu zararına uğratıldığına dair dava açılması talep edildi. Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala imzalı dava açılması talebinin üzerinden uzun bir zaman geçti. Satışın gerçekleştirildiği dönemde Büyükşehir Belediyesi’nde görevli encümen ve meclis üyelerinin bazılarının, “Zaman aşımı yaşanacak ve dava açılmayacak” dedikleri iddia ediliyor.

ENCÜMEN VE MECLİS ÜYELERİNİN BEKLENTİSİ NE?

Zirve Üniversitesi alanının satışı sırasında Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan encümen ve meclis üyelerinden bazıları, “Hakkımızda dava açılmayacak. Dava açılması yönünde yapılan başvuruda dava açılmasını gerektirecek olan zaman sona ermek üzere. Bu süreyi dava talebinin sümen altı edilerek zaman aşımına uğrayacak” şeklinde sözlerle ifade ettikleri öne sürülüyor. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü kapatılan İpek Kültür ve Eğitim Vakfı’nın kamu adına zarara uğratıldığına ilişkin zararın tanzimine gitti ve dava açılmasını talep etti. Kamu zararını gören Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yanında, Büyükşehir Belediyesinin mevcut yönetiminin ortaya çıkartılan kamu zararı karşısında işin takibini yapmaması kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Ortaya çıkartılan kamu zararının giderilmesi isteniyor.

KAMU ZARARI ASIM GÜZELBEY’İN UMRUNDA BİLE DEĞİL!

Asım Güzelbey’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevindeyken yaşanan satış kentte uzun süre tartışıldı. Zirve Üniversitesi alanı olarak satılan ve bir süre sonra İpek Vakfı tarafından o dönem adı Paralel Yapı olan firmaya konut alanı olarak devredilen araziyle ilgili olarak kamu zararı tescillendi. Yaşanan kamu zararı karşısında kamu müfettişleri tarafından ortaya konan raporlarda her şey açık şekilde yer aldı ama dönemin encümen ve meclis üyeleri hakkında hukuksal işlem için ilgili kurumdan izin istendi. Dava açılmasına ilişkin dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, Büyükşehir Belediyesinin mevcut yönetimine yazılı başvurdu. Bu başvuruya rağmen henüz açılmış olan bir dava bulunmuyor. Satış kararlarında imzası bulunmayan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asım Güzelbey, dünyanın değişik ülkelerini gezerek keyif çıkartıyor.

ALLEM-GULLEMLİ SATIŞ!

Vakıf tarafından kapalı zarf usulü ihale ile Büyükşehir Belediyesinden satın alınan arazinin gerçek fiyatları raporda yer aldı. Raporda, “Zirve Üniversitesi yetkilileri hakkında kamu hukukuna dayanan bir şikayet üzerine T.C. Yükseköğretim Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İrfan Ayçan tarafından, Denetleme Uzmanı Yılmaz Islak’ın katkısıyla düzenlenen inceleme raporunda; İpek Kültür ve Eğitim Vakfı’nın kurucusu bulunduğu Zirve Üniversitesi’ne kuruluş aşamasında verilen, bir bölümü Hazine’ye bir bölümü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait olan, Küçük Kızılhisar Köyü, 761 Ada 1 Parsel’de yer alan 766 bin 643 metrekarelik arazi üzerinden çıkar sağlandığı iddiası tarafımızca incelenmesi gerekli bulunmuştur. Müfettişlerimizce incelenmiş olan 766 bin 643 metrekarelik arsa ile ilgili tespitlerimiz başlıklar halinde özetlenmiştir. Söz konusu arsanın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 1750/2400’lük hisse (559 bin 10 metrekare) İpek Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından, Zirve Üniversitesi’nin kurulmasına hazırlık aşamasında, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35/a maddesine göre kapalı teklif usulü ile 13.02.2007 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonunda alınmıştır. Vakfın ihale öncesinde talebi üzerine Mimarlar Odası nezdinde Dr. Mimar Hüsnü Uğur tarafından düzenlenen bir sayfalık, tarihsiz ekspertiz raporunda taşınmazın değeri metrekaresi 7 lira üzerinden 3 milyon 913 bin lira olarak belirlenmiştir. Belediye tarafından muhammen bedeli metrekaresi 6 lira üzerinden 3 milyon 354 bin lira olarak ilan edilen taşınmaz için İpek Kültür ve Eğitim Vakfı 3 milyon 460 bin lira teklif vermiştir. Vakıfça rayiç ettirilen rayicin yaklaşık yüzde 11,5 altında kalan bu bedel Belediye Encümeni (İhale Komisyonu) tarafından yeterli görülmüş ve ihale vakfın üzerinde kalmıştır. Sözleşme ve şartname koşulları doğrultusunda gerekli teminat mektupları Bank Asya ve Kuveyt Türk bankaları aracılığıyla verilmiş ve ödemeler 24 ay taksitle 20.02.2009 tarihinde tamamlanmıştır. Arsanın vakfa toplam maliyeti 4 milyon 161 bin 634 lira olmuştur” denildi.

ÖZEL HABER
Bülent Öner
12.06.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin