ZEHİRLENİP ÖLEBİLİRSİNİZ!

Diyetisyen ve Gıda Mühendisi çalıştırmayan yemek fabrikalarına dikkat!
ZEHİRLENİP ÖLEBİLİRSİNİZ!

Büyük bir rant kapısı haline gelen ve Toplu Beslenme Kurumu denilen yemek fabrikalarının çoğunda diyetisyen çalıştırılmadığından, toplu zehirlenme vakaları yaşanabiliyor.

Özellikle son günlerde bazı askeri birliklerimizde askerlerimizin de zehirlenmesiyle gündeme damgasını vuran “diyetisyen” faktörü, ne kadar etkili olduğunu bir kere daha gözler önüne serdi.

Toplu beslenme kurumları dahil, spor salonları, güzellik ve estetik merkezlerinin diyetisyen bulundurmak zorunda olduğunu belirten uzmanlar, bilimsellikten uzak olarak tavsiye edilen beslenme ve diyet tekniklerinin yanı sıra kontrolsüz gıda yüklenmesi yapılan bu tür yerlerin böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi sonu ölümle biten hastalıklara davetiye çıkardığına dikkat çekiyor!

Son günlerde özellikle bazı askeri kurumlarda birçok askerimizin zehirlenmesiyle sonuçlanan vakalardan sonra, gözler bu işin uzmanlarına çevrildi.

Uzmanlar, ziraat mühendisi ve kimya mühendisi bile çalıştıran bu kurumların özellikle gıda mühendisi ve diyetisyen de çalıştırmak zorunda olduğunu belirtiyor.

Rant kapısı olarak kullanılan toplu beslenme kurumlarının özellikle diyetisyen çalıştırması gerektiğini belirterek, gıda zehirlenmelerinin çoğunun bünyesinde diyetisyen bulundurmayan toplu yemek kurumlarının ürünlerinde yaşandığına dikkat çekiyorlar.

DİYETİSYEN YOKSA UZAK DURUN

İşin eğitimini almadan kontrolsüz bir şekilde zayıflatmaya yönelik olarak işletilen spor salonları, güzellik ve estetik merkezlerinin, bilimsel dayanağı olmadan tavsiye ettikleri yeme içme ve takviye gıdaların, zehirlenmenin yanı sıra böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi sonu ölümle biten hastalıkların mimarı olduğunu belirten uzmanlar, bu işin okulunu okumadan, bilinçsizce sırf para kazanmaya yönelik olarak işletilen bu kurumlara dikkat edilmesi gerektiğini ve eğer bünyesinde diyetisyen yoksa uzak durulması gerektiğini altını çizerek vurguluyor.
 

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
4.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin