Ziraat odasından arazi yolları memnuniyeti

Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Şehitkamil Belediyesi tarafından kırsalda bulunan mahallelerde yürütülen arazi yolları...
Ziraat odasından arazi yolları memnuniyeti

Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Şehitkamil Belediyesi tarafından kırsalda bulunan mahallelerde yürütülen arazi yolları çalışmasının çitçinin üretimine doğrudan katkı sağladığını söyledi.

 

Şehitkamil Belediyesi, köyken yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası sonrası mahalle statüsü kazandırılarak hizmet alanı içerisine dahil edilen bölgelerdeki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Şehitkamil Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmede bulunan Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, sağlanan hizmetlerin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Başkan Yiğit, büyük bir bölümü tamamlanan arazi yolları açma çalışmalarının çiftçinin üretimine, dolayısıyla da ülke ekonomisine önemli katkı sağladığına dikkat çekti.

Çalışmalardan önce çiftçinin arazisine ulaşımda büyük sıkıntılar yaşadığını anlatan Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, açılan yollarla birlikte çiftçinin arazisine rahatlıkla ulaşabildiğini aktardı. Çalışmaların büyük bir kısmının tamamlandığını belirten Başkan Yiğit, “Arazi yollarının büyük bir bölümü açıldı. Bu hızla gidilirse Şehitkamil ilçe sınırları içerisindeki yolların tamamı kısa sürede bitirilir. Açılan arazi yollarının üretime çok faydası var. Önceden hayvan vardı. At ve öküzle çift sürülür, tarla işleri yapılırdı. Şimdi devir değişti. Çitçilerimizin artık traktörleri var. Çitçilerimizin traktörleriyle arazilerine ulaşması gerekiyordu. Yol belli olmadığı için kişiler arasında sorun yaşanıyordu. Şimdi bu durumdan kaynaklı yaşanan sıkıntılar giderilmiş oldu. Yapılan arazi yollarıyla çitçinin tarlasına ulaşımı kolaylaştı” dedi.

Bu çalışmalar bizim hayalimizdi

Arazi yolunun çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Yiğit, “Arazide çiftçilerimiz üretim yapmalı. Arazisine daha sık gitmeli. Yapılan yollar olmazsa çiftçi arazisine gidemez. İlçemizde yürütülen arazi yolları açma çalışmalarından çok memnunuz. Bu çalışmalar, bizim hayalimizdi. Arazi yollarının açılması şarttı. Çiftçiye destek verilmeli. Çiftçiye ne kadar destek verirsen misliyle karşılığını alırsınız. Daha önceden bu tür çalışmalar yoktu. Büyükşehir Yasası sonrası yapılan çalışmalarla diğer illere örnek olduk. Çiftçilerimiz daha önceden senede 10 defa arazisine gidebilirken şimdi yapılan çalışmalarla 50 defa gitme imkanı var. Açılan yolların üretime, doğrudan etkisi var. Bizim arazilerimizde genelde fıstık, zeytin, üzüm yetiştirilir. Çiftçi şimdi arabasına binerek arazisine istediği zaman rahatlıkla gidiyor. Bundan güzel bir şey olur mu?” diye konuştu.

Kırsalda bulunan mahallelere sadece arazi yolu açılmadığını, bu hizmetin yanı sıra birçok farklı hizmetin sağlandığına dikkat çeken Ziraat Oda Başkanı Yiğit sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu, Büyükşehir Yasası sonrası kırsal mahallelerde sadece arazi yolu açmıyor. Taziye evleri, park, kilit taşı gibi birçok konuda hizmet veriyor. Kırsalda bulunan mahallelerin bir sorunu yok. Çiftçilerimizin taleplerini başkanımıza iletiyoruz. Başkanımız, taleplere 'Yok' demeden hemen gereğini yapıyor. Bu kısa süre içinde sadece Şehitkamil Belediyesi tarafından yaklaşık 600 kilometre civarında yol yapıldı. Açılan yollarla mahalleler birbirine bağlandı. Mahalleler arası ulaşım çok güzel oldu. Yaklaşık 60 mahallenin birbiriyle bağlantısı açıldı. Çiftçimize, bu hizmeti verdiği için Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na çok çok teşekkür ederim. Verimi arttırmak için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Şehitkamil Belediyemiz ile birlikte çiftçimizin daha iyi koşullara ulaşması, refahının artması için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Çalışmalarımıza bundan sonra da hız kesmeden devam edeceğiz” diye konuştu.

GÜNDEM
Haber Merkezi
11.02.2017

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin