Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

SEMİZOTU( PİRPİRİM) DEYİP GEÇMEYİN

Tam bir doğa mucizesi “semizotu” bizim bölgemizin de baş tacı bitkilerinden birisidir.Yaz aylarının gelip semizotunun çoğalmasıyla da sofralarımızda yer almaya başlayan semizotunun faydalarını ne kadar biliyoruz?

Sizler için araştırdık;

 Çoğu kişi semiz otunun nasıl göründüğünü bilse de hala bazıları semiz otunu, yabani ot zannedip koparıp atıyorlar. Ancak otu her derde deva!

Semiz otu vitamin, mineral ve omega-3 yağ asitlerinin en yüksek oranda bulunduğu tek bitkidir. Ayrıca demir ve kalsiyum kaynağıdır. Kemiklere, alyuvarlara ve oksijen dolaşımına iyi gelir. Semiz otunda yer alan A vitamini de gözlere ve cilde iyi gelir.

Vitamin için pahalı ilaçlara para vermek yerine sadece semiz otu yiyebilirsiniz. Bahçede kolaylıkla yetişebilir ve bakımı zor değil.

Semiz otunu salatalarda kullanmak mümkün. Ayrıca ıspanakla yapılan yemeklere ve çorbalara lezzet katar. Birçok kişi semiz otundan haberdar olsa da halen habersiz olanlar var.

  Kalbi koruyor Doymamış yağ asitlerinden; özellikle omega-3 yağ asitleri, a-linolenik asit, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit bakımından zengin olan semizotu, bu özelliklerinden dolayı kalp damar sağlığını koruyucu etki gösteriyor.

Kötü kolesterolü düşürüyor İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğu gibi, kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynuyor.

 Hastalıklardan koruyor Bakteri ve mantar üremesine karşı koruyucu etkiye sahip olduğundan vücudu hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı koruyor.

 Kanserin beslenme tedavisinde öneriliyor Antioksidan ve antiinflamatuar etkisinden ötürü bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

Böbrekte kum ve taşı döküyor Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak “İdrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe sahip olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü, dizanteri ve hemoroid problemlerinde olumlu etkileri var.

Kabızlığı önlüyor Baharın şifalı besini, içerdiği yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık çekenlere bağırsakları çalıştırıyor.

Yorgunluk, halsizlik ve depresyona iyi geliyor İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, günümüzün önde gelen şikayetlerinden olan yorgunluk, halsizlik ve depresyona iyi geliyor.

Formda kalmaya yardımcı oluyor Düşük kalori ve düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin dengelenmesini sağlayan semizotu formda kalmaya da yardımcı olur.

***

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin