Narin Demirci

Narin Demirci

AŞK ADAMI İNLETİR DERT ADAMI SÖYLETİR

Gazetecilik mesleğine girdim gireli vatandaşı önemsediğim doğrudur. Vatandaş derken öyle kodaman iş adamları, kalbur üstü insanlar değil kastım. Amiyane tabirle sıradan insanlardan bahsediyorum. O yüzden yerel gazetelerde çalışmama rağmen 14 yıldır sokak röportajlarıyla onların sesini duyurmak tek gayem oldu. Vatandaş gazetede kendisini görmeliydi, kendi sesini işitmeliydi. Vatandaşın sesinin yankısı olmalıydı bir nevi. Sesini yukarılara duyuramayan vatandaşın sesini yükseltmesi için bir basamak olarak gördüm hep medyayı. Ve onun gereğini yapmaya çalıştım.

'Yerel gazete' demek hatta yereli geçtim 'Gazete' demek bana göre 'Vatandaş' demek, 'Halk' demek, 'Esnaf' demek, 'Öğrenci' demek, 'İşçi' demek, 'Emek' demek... Sıralamayı uzatmak mümkün elbette. O yüzden Onların dertlerini dinlemek, mutluluklarını paylaşmak bana hep daha cazip geldi. İş adamlarının, siyasilerin, büyük patronların sesini herkes duyurur çünkü. Herkes de duyar haliyle. Hatta duyurmalarına gerek bile kalmadan çözülür birçok sıkıntıları çoğu zaman. Ama vatandaşın derdini kim dinleyecek? Kim dillendirecek? Tabi ki medya bana göre.

Ancak biz böyle düşünürken bizim gibi düşünmeyen esnaf vatandaşlar vardı. Hâlâ da var. Aslında onların sayısı tükenmez ama azaldığını görmek mutlu ediyor beni. Konuşmuyorlar yahut konuşamıyorlardı zira. Sıkıntılarını dile getirmekten bile çekiniyorlardı. Bazen "Bizim ismimizi vermeden yazın" diyorlar, bazen de "Hiç yazmayın gerek yok" diyorlardı. Hatta bazen kayıt dışı konuşurken bin bir türlü dert yanıp ses kayıt cihazını ya da kamerayı açtığımızda tam tersini söyleyenlere bile denk gelmişliğimiz oldu.

Son zamanlarda esnaflarda acayip bir değişim söz konusu. 'Bir dokun bin ah işit' derler ya. İşte o türden. Bir esnafın dükkanına 'Nasıl gidiyor?' diyerek girdiğinizde, bu sözün ehemmiyetini işte o zaman daha iyi anlıyorsunuz. Dolarzedelere mi bakarsınız, doları bahane ederek ham madde fiyatını katlayanlardan etkilenenlere mi? Hangisine bakarsanız bakın ama ben artık esnafların konuştuğunu görüyorum. Çünkü önceden "Durumlar iyi değil ama yazmayın" diyen esnaflar şimdilerde "Yazabilir miyiz?" diye sorduğumuzda "Tabi ki yazabilirsiniz. Hatta şunları da, bunları da yazın" diyerek sonuna kadar konuşmaktan çekinmiyor.

Ne diyordu şair,
"Aşk adamı inletir, dert adamı söyletir."

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin