Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

BİZİ BU AHMAKLIK ÖLDÜRECEK

Artan hasta ve ölü vakaları yüzünden korktuğumuz başımıza geldi.Ve eğitimi, ekonomiyi,yaşamı aksatacak yeni yasaklar, bu hafta sonundan itibaren uygulanmaya başlayacak.Bilim üyelerinin açıklamalarına göre de bu daha ilk yasaklar. İnsanlardaki bu sorumsuzluk devam ettikçe de yasaklar artarak devam edecek gibi.

Yaz döneminde gevşeyen uygulamalar yüzünden bol halaylı düğünler yapıldı.Toplu yemekler,misafir ağırlamalar,asker uğurlamalar,maskeyi yüzden başka her yere takmalar..yüzünden seyrelmiş olan vakalar yeniden yükselişe geçti.

Maske takmayanlara,karantina sürecine uymayanlara  karşı ne kadar ceza uygulanırsa uygulansın sorumsuzluk ve bananecilik zirve yaptı.

En sıkıntılı olanı ise koronayı sıradan bir hastalıkmış gibi görüp tedbirleri uygulamak bir yana  izole olacağı yerde hasta olduğunu bilerek pimi çekilmiş el bombası gibi ortalıkta serserice dolaşanlar bugünlere gelmemizin mimarı oldular.Bu sırada kaybettiğimizi sevdiklerimiz yakınlarımız oldu.Halen yoğun bakımlarda yaşam mücadelesi veren insanlarımız var.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş’in de bu konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda ise tedbirlere uymayanlar için güzel açıklamalarda bulunuyor. Diyor ki;
“Müslüman sadece kendisi için değil, çevresi için de hassas davranandır.

 Koronavirüs salgını sebebiyle çevremizdeki insanların yaşam hakkına saygılı olmalıyız. Müslüman kendi canını nasıl koruyorsa çevresindeki insanların da canını öyle koruması gerekir. Müslümanlar sadece kendisi için değil çevresi için de hassas davranmalıdır. Müslüman bu duyarlılığa sahip olan insandır. Müslüman diğer Müslümanların elinden ve dilinden zarar görmediği kişidir.Müslümanlar olarak çevremize karşı sorumluluklarımız var. Salgın ortamında daha duyarlı yaklaşmamız gerekir. Ailemizin ve çevremizin korunması hususunda üzerimize düşen sorumluluğu üstlenmek bir Müslüman olarak vazifemizdir.
 
Bir hastalıkta, salgında tedavi yöntemlerini aramak Müslümanlar olarak sorumluluğumuzdur. Koronavirüs salgını ile ilgili ülkemizdeki çalışmaları takdirle izliyoruz. Hastalığa yakalanmamamız için tedbirler almalıyız.Fakat yakalandıysak da iyileşmek için gayret göstermeliyiz.
Karantina, Hz. Peygamber’in salgın durumunda tavsiye ettiği bir uygulamadır. Müslümanlar olarak buna uymalıyız…”

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin