Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

HAYVAN SEVGİSİ

Hayvanlar insanların en önemli dostlarından biridir. İster sahiplendiğimiz bir hayvan olsun, isterse sokaktaki bir hayvan olsun daima insanlarla birlikte yaşarlar ve insanlardan sevgi beklerler. İnsanlar onları sevmese dahi hayvanların insanlara karşılıksız sevgileri her zaman devam eder. Günümüzde sokakta birçok hayvanla karşılaşabilmekteyiz.

Çünkü Türk milleti olarak hayvanları seviyoruz. Sokakta hayatlarına devam etmeleri için duyarlı davranıyoruz. Ülkemizin birçok yerinde hayvan barınakları vardır. Biz petshoplardan hayvan alacağımıza barınaktaki kimsesiz ve ilgiye muhtaç olan hayvanları sahiplenmeliyiz. Çünkü onların da canı vardır ve ticaret aracı olarak kullanılmamalıdır.

Dünyada birçok hayvan vardır. Ama genel olarak hayvanlar ikiye ayrılırlar: Evcil hayvanlar ve vahşi hayvanlar. Evcil hayvanlar insanlarla beraber yaşayan hayvanlardır. İnsanlara ve diğer canlılarla yaşamaya alışkın oldukları için zorluk yaşamazlar. İnsanların sevebildiği hayvanlardır bunlardır. Vahşi hayvanlar kendi doğal ortamında yaşayan ve diğer hayvanlardan ya da insanlardan zarar gördükleri için hayatta kalmak için vahşileşen hayvanlardır. Bu hayvanların yanına yaklaşırken dikkatli olmalıyız. Çünkü insanlara saldırabilir. Tabi ki bu gibi hayvanlar çevremizde bulunmazlar. Ormanlarda, dağ tepelerinde ya da çöl gibi yerlerde bulunurlar. Hayvanat bahçelerinde de birçok vahşi hayvan vardır ama onlar koruma altındadır.

Hayvanlar eğitim alıp birçok komutu anlayabilseler de konuşabilme yeteneklerine sahip değildir. Papağan kelimeleri tekrar edebilse de bize bir ihtiyacını söyleyemez. Bu yüzden hayvanlar için yapmak sorumluluğunda olduğumuz bazı şeyler vardır. Onların yemeklerini, suyunu hiç ihmal etmemeliyiz. Onlar sıcak havalarda su isteyemez, soğuk havalarda kendilerine uygun olmayan yerlerde yaşayamazlar. Onların daha güzel şartlarda yaşaması ve zarar görmemesi önemlidir.

 Hayvanlarda her insan gibi temel yaşama hakları vardır. Bu yüzden yemek, içmek ve barınmak gibi haklarını toplum olarak karşılamak zorundayız. Ayrıca hayvanlara şiddetten uzak durulmalıdır. Bu sadece hayvanlar için değil, insanlar içinde tehlikelidir. Çünkü evcil hayvan bile olsa onlara saldıran kişilere karşı kendini doğal olarak savunacaktır. Bundan dolayı bizde zarar görebiliriz. Tabi ki çoğu zaman onlar savunmasızlar olanlardır ve bizlere de saldıramazlar.

***

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin