Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

KORONA BİZİ ÇOK SEVDİ

Türkiye genelinde korona virüs vakaları azalma gösterirken, Gaziantep'te ise korona yakalananların sayısı artıyor.
Sayın Valimizde bu konuda hassasiyetini göstererek ,vatandaşları kurallara uyması konusunda sık sık çağrıda bulunarak, vatandaşların uygulanan tedbir ve yapılan uyarılara riayet etmesini istiyor.

Vakaların yüzde 77'si hastalığı akrabası ya da arkadaşından kapmış. Hiç biri hasta olacağını ya da hastalığı bulaştıracağını düşünmüyordu. Valimizin sıklıkla yaptığı uyarıların başında ” Kapı komşu olsanız bile akrabalarınıza gitmeyin,misafir kabul etmeyin,birlikte yemek yemeyin, bayramlaşma yapmayın" geliyor.

 Mağaza ve alışveriş merkezlerinin açılmasıyla birlikte insanlar daha fazla dışarı çıkmaya başladı. Ama esnaflar da bu konuda haklı, onlar da kiralarını falan ödeyemiyor. En azından devlet kira konusunda esnafa ve işçiye yardımcı olursa, herkes en azından bir ay evde kalsaydı belki virüsün önüne daha hızlı geçirebilirdi. Daha sıkı ve daha katı kuralların olması gerekiyordu.
 Herkes maske takmıyor, sosyal mesafe yok. Namazda bile insanlar yan yana. Mesela alışverişlerde bile gördüğümüz, esnaf maskesiz. Tak dediğin zaman “ne yapacağım maskeyi” diye itiraz ediyorlar.
Denetimlerimiz de eksik kalıyor.

Çoğu illerde görüyoruz, polislerin, mülki amirlerin denetimlerini sıklıkla yaptıklarını görüyoruz. Ama Gaziantep’te maalesef bunlar biraz serbest bırakılmış durumda. Bakın, çevremizde herhangi bir polis yok. Kalabalığın olduğu yerde herhangi bir zabıta görevlisi yoktur. Bu denetimler olmazsa tabii ki insanlar da kurallara uymaz, bu şekilde devam edersek, yarın Çin’in Wuhan şehrini bile geçebiliriz.

Kentimizde evde oturan yok, uyarıları dikkate alan yok. Gaziantep halkı gezmeyi, yemeyi içmeyi sever. Bana göre en az bir ay sokağa çıkılmaması gerekiyor. Öyle 2 gün yasak 5 gün serbest olması doğru değil.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin