Hacı Öncebe

Hacı Öncebe

MANEVİ DEĞERLERİMİZE NE OLDU?

Her toplumun kendine has bir takım değerleri ve kabulleri olduğu gibi,Türk milletinin de kendine özgü çok önemli milli ve manevi değerleri vardır. Mevcudiyetimiz bu değerlere sahip çıkmakla doğru orantılıdır. Nitekim bir insanın yaşamını sürdürmesi için su, hava, gıda ne kadar lüzumlu ise söz konusu değerler de milletimiz için o kadar elzemdir, gereklidir. Aksi takdirde toplumda bir takım hastalıklar başlar, imdat çığlıkları yükselir.

Etle tırnağı, ruhla bedeni birbirinden ayırmak mümkün olmadığı gibi, Milletimizi değerlerinden veya değerlerimizi milli, manevi, kültürel diye kısımlara ayırmak da mümkün değildir. Zira, bu değerlerimiz büyük ölçüde hem dinimize, hem de şerefli mazimize dayanmaktadır.

Milli ve manevi değerler, çimento misali toplumun bütün kesimlerini bir arada tutar. Birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini korur, güçlendirir. Bu değerlerin kuvvetli olduğu toplumlarda bireysel, bölgesel ve etnik menfaatler ve üstünlükler söz konusu değildir. Asıl üstünlük takva ve erdem sahibi olabilmektir.

Aile de bizim önemli değerlerimizden biridir. Çünkü aile, toplumun çekirdeğini, temelini oluşturmaktadır. Zira dürüst, çalışkan ve başarılı bireyler huzurlu ve mutlu ailelerden yetişmektedir. Zamanımızda maalesef aile kurumumuz yara almıştır.Kadın cinayetleri,çocuk tacizler ne yazık ki girerek artmaktadır.

Saçma sapan bizim kültürümüzle örtüşmeyen TV dizileri geleneksel aile yapımızı gittikçe bozmaktadır. Pek çok evladımız sıcak aile ortamından, anne-baba şefkatinden mahrum olarak yetişmektedir. Bu durumun en büyük sebebi evliliğe, huzurlu bir yuva kurulması amacı ile değil, beşeri-nefsani arzuların tatmin aracı gözüyle bakılmasıdır.  Esas kriter; kişilerin dindarlığıdır; diğer özellikler gelip geçicidir. Ama güzel ahlak, güvenilir olmak daimidir.

Sonuç itibariyle Müslüman Türk Milleti olarak varlığımızı sürdürmek, onur ve itibarımızı korumak; gelecek nesillere cennet misali vatanımızı, bayrağımızı, ezanımızı, mukaddesatımızı en güzel şekilde devretmek istiyorsak mutlaka milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bunları daha da güçlendirerek gelecek kuşaklara aktarmalıyız.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin