Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

NÖBETÇİ ECZANELER SORUNU…

Havaların soğumaya başlamaya ile birlikte artan hastalıklar yüzünden  vatandaşlar devlet hastanelerinde yatacak yatak bulmakta sıkıntı çekiliyorlar.Bu sorun en çok ta çocuk hastalıkları ile ilgili oluyor ki değişen hava şartları en çok fazla çocukları,bebekleri ı etkiliyor.Dar gelirli vatandaşlar da fiyatları oldukla yüksek olan  özel hastanelere gidemediklerinden, devlet hastanelerinde gece gündüz doluluk yaşanıyor.

Sorun sadece devlet hastanelerinin yoğunluğu ile de bitmiyor.Nöbetçi eczane sayısının yetersizliği ve adil olmayan bir dağılımda olması yüzünden vatandaşlar çok sıkıntı yaşamaktalar.Gece yarıları ellerinde reçetelerde en yakın bir  nöbetçi eczane bulabilmek  vatandaşın ciddi anlamda çilelerinden.
Nöbetçi eczane sıralaması,düzenlemesi  neye göre ayarlanıyor bunu eczacı odası başkanlığına sormak lazım ama bildiğimiz şu ki,bazı bölgede iki eczane aynı anda nöbetçi olurken bazı bölgelerde ise hiç olmamakta.Bu nedenle de acil hastası olan vatandaş sokak sokak nöbetçi eczane aramakta.Herkesin özel arabası olmak zorunda değil.Zaten dar gelirli olan insanlar hastaları için panikle hastaneye bile zor araç bulup hatta yürüyerek giderken kendi bölgesinde olmayan eczaneyi nasıl bulsunlar? Hangi ulaşım aracı ile gitsinler? Bu sizce de ciddi bir sorun değil mi?Hastanızı muayene ettiriyorsunuz,ilacını yazdırıyorsunuz ama iş ilacı almaya gelince de ayrı bir sıkıntı ile karşılaşmak zorunda kalıyorsunuz.

Önümüz kış mevsimi ve soğukların artmasıyla da hastalıklarda daha çok artış oluyor.Birde zaten çekilmez olan ulaşıma  olumsuz hava şartları da eklenince, iyice  arap saçına dönen trafik insanlara zor anlar yaşatıyor.En son yağan bahar yağmurlarında  bile hazırlıksız yakalanan belediyeler ile hep birlikte alt yapımızın yollarımızın ne kadar yetersiz olduğunu gördük zaten.Sel baskınları ve alt yapının yetersizliği ile kapanan yollar,yolda kalan araçlar ve tamamen felç olmuş trafik manzaraları.Birde yerini bilmediğiniz bir bölgede tüm bu olumsuzluklarla birlikte nöbetçi eczane aramaya çalıştığınızı düşünün?

 Yetkililerden bu konuya bir an önce çözüm bulmalarını bekliyoruz.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin