Merve Tanrıöver

Merve Tanrıöver

ÖĞRETMENLER ÖLÜMSÜZDÜR! MİTHAT TAŞ’IN ANISINA….

Öğretmenler günü için hazırladığım yazımı, şuan Covıd-19 ile mücadele eden, kendisine en kısa zamanda şifalar dilediğimiz değerli hocam Ali Acıburç başta olmak üzere tüm değerli hocalarımıza armağan ediyor, hürmetle ellerinden öpüyorum.

Ankara Lisesi’nin herkeslerin çekindiği,öğrencilerin korkulu rüyası Matematik öğretmeni  idi Mithat Taş.Öğrencilerin arasındaki lakabı ise “Dozer Mithat.” Sınıfa girdiğinde yüzü çok nadir tebessüm eden,korkudan dersinde çıt dahi çıkamayan ama matematiğin en ince ayrıntısına kadar anlatıp öğrencilerine işleyen “matematiği iyi olmayanın ben insanlığın da şüphe ederim” diyecek kadar da mesleğine aşık bir idealist öğretmendi hocamız.

”10 Allah’ın, 9 Peygamberin,8 benim, gerisi ise alabilirseniz sizin” ile başlayıp yazılılarına sabahlara kadar deliler gibi çalıştığımız, içten içe de sinir olduğumuz,öfkelendiğimiz Ankara Lisesi’nin meşhur, zalim matematikçisi..

Arabasının tekerini patlatarak içimizi soğuttuğumuz Mithat Hocamız ile ilgili güzellikleri ne yazık ki mezun olduktan sonra öğrenebildik şaşkınlıklar arasında.

Meğer bizim gaddar dediğimiz,yüzümüze bile bakmayan hocamız aslında hepimizin adım adım takipçimizmiş. Babası iflas eden bir arkadaşımızın eğitim masraflarını üstlenip mezun oluncaya kadar yardımcı olmuş.Kronik hastalığı olan, maddi durumu zayıf bir öğrencisinin annesini tedavi ettirip yıllarca ilaçlarını kendisi almış.Sınıfta durgun olan,başarılı olamayan öğrencilerinin ailelerini araştırıp sorunlarını çözmek için elinden geleni esirgemezmiş.Sınıfın en tembelinin biranda parlaması da hocamızın ücretsiz olarak hafta sonu verdiği dersler sonundaymış. Yardımcı olduğu insanlardan da en ısrarlı isteği yapılanların sır olarak kalmasıymış.

Üniversite yıllarında mezun ettiği bir öğrencisi başı belaya girdiğinde dahi hocamız kendini riske atma pahasına yardım etmiş.

Sınıfımız da babası onları terk ettiği için ciddi maddi sıkıntıya düşen arkadaşımız yıllar sonra bize Mithat Hocanın annesine iş bulduğunu, kardeşinin ve kendisinin kitap masraflarını da Mithat Hocanın karşıladığını anlattığında şok geçirmiştik. Bize o zaman neden bahsetmedin dediğimizde ise kendilerini sıkı sıkıya tembihlediğinden bahsetmişti.

Bizi matematik dersinde sıkıştırıp başarılı olmamız için sözde verdiği eziyetlerin meyvesini de sonradan bir bir toplamayı başladık. Bugün bile matematik bilgilerimiz temeli sağlam ise Mithat Hocamızın sayesindedir..

Nurlar içinde yat yüreği de kendisi de güzel insan..

Bizim öğretmenlerimiz, o yıllar da cemaati tarikat yada herhangi bir sendika peşinde koşmadılar.

Onların sermayesi kaliteli bilgileri, hedefleri öğrencilerinin başarıları, liderleri ise Atatürk’tü..

Onlar sadece bir eğitimci değil aynı zamanda anne baba, arkadaş, sırdaş, doktor, psikolorlardı.

Eğitime gerçek anlamda gönül veren, mesleğinin kıymetini gerçek anlamda yaşayan değerli öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.
Atatürk

TEBESSÜM

Öğretmen sınıfta madenleri ve ne kadar değerli olduklarını anlatıyordu. Dersin bitiminde çocuklara sordu:
- Kim hangi madene sahip olmak ister çocuklar?
Önce David cevap verdi :
 - Platin, öğretmenim. Onunla kendime bir Porsche alırdım.
Ardından Mike cevapladı : - Altın, öğretmenim. Altınlarımla kendime son model bir Cadillac alırdım.
En son Joe yanıtladı:
- Silikon, öğretmenim. Ablamda iki tane var, kapının önündeki arabaları hayal bile edemezsiniz!..

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin