Yusuf Gözüküçük

Yusuf Gözüküçük

ÖZGÜR YALNIZLIKLARA…


Yalnız olanların birçoğu durumlarından memnun değillerdir. "Bir nefes olsun yanımda ama yalnız olmayayım." derler sürekli. Yanındakiyle anlaşıp anlaşamamak hiç önemli değildir onlar için. Yeter ki biri olsun.

Tam tersini düşünelim şimdi. Yalnız değilsiniz. Yalnızlığınızı paylaşacak biri var yanınızda.

Siz yalnız olmayı sevmediğiniz için yanınızdakini de düşünmek zorunda kalacaksınız. Bir yere gitseniz dönüşünüzü yanınızdakine göre ayarlamak zorundasınız. Sevdiğiniz bir yemeği yanınızdaki sevmiyorsa onu da düşünüp öyle hareket edeceksiniz. Dinlediğiniz müzik yanınızdakinin hoşuna gitmiyorsa sen kulağını tıka, müzik bitince haber veririm mi diyeceksiniz? Sinemada zevkleriniz aynı değilse farklı salonlarda farklı filmler mi izleyeceksiniz? Yanınızdaki erken kalkmayı sevmiyorsa zorla mı uyandıracaksınız? Ne anlamı kaldı yanınızda birinin olmasının. Yine yalnızsınız işte.

Bana göre yalnızlık bir armağandır. Yalnız olduğunuzda kimseye bağımlı olmak zorunda değilsiniz asla. Bize hiçbir şey katmayacak boş insanlara yer açmak için neden yalnızlığı elimizin tersiyle iteriz ki?

Yalnız olduğumuzda, yanımızdaki kişiye istemediğimiz ama onun istediği bir şeyi yapmak ya da söylemek zorunda kalmayız. Yalan tavırlarla yüz yüze kalmayız.

Kişi kendine yetebiliyorsa neden yalnız olmasın?

Günümüzde akıllı telefonu olmayan yok. O telefonlarla dünyadan rahatlıkla haberdar olabiliyoruz.
İstediğimiz zaman yatıp kalkabiliyoruz.

Yazarken derin düşüncelere dalabiliyoruz. (Yalnız olmasak, yanımızdaki mutlaka o düşüncelerin neler olduğunu soracaktır.)

Yukarıda yalnız olmadığımızı düşünerek yapamadıklarımızın hepsini yalnızken çok rahat yapabiliriz. Zamanımızı kendimiz için kullanırız. Yalnızlık özgürlüktür çünkü.

Bunu bencillikle karıştırmamak gerekir. Herkes kendi başına bir bireydir ve yaşam da çok kısadır.

CarI Gustav Jung, "YaInızIık, insanın çevresinde insan oImaması demek değiIdir. İnsan, kendisinin önemsediği şeyIeri başkaIarına uIaştıramadığı ya da başkaIarının oIanaksız buIduğu bazı görüşIere sahip oIduğu zaman, kendisini yaInız hisseder." diyor, gel de katılma.

En güçlü insanlar yalnız olanlardır blirsiniz. Çünkü onlar herkesten farklı olanlardır.

Sıkıldığınızda ararsınız arkadaşlarınızı, onlarla istediğiniz gibi zaman geçirirsiniz. Sonuçta yine kendinizle kalırsınız.

Etrafınızda çok insan vardır ama kalabalıklar arasında bile yalnızsınızdır. Çünkü siz herkesten farklı ve güçlüsünüzdür.

Yalnızlık bağımsızlıktır, özgürlüktür, kararlarınızda düşünmeye zaman ayırmaktır, kendine özgülüktür, yalınlıktır...

Kıymetini bilin yalnızlığınızın. 
Her şeyin gönlünüzce olması dileğimle...

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin