Ayşe Eraz Urul

Ayşe Eraz Urul

RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Oruç tutanların sahur yapmaları sağlığın korunması açısından oldukça önemlidir. Öğünler; sahur ve iftarda iki ana öğün ile iftardan sonra 1  saat arayla olacak şekilde iki ara öğün şeklinde olmalıdır. Susama hissi duyulmasa bile iftar ce sahur arasında sık sık su içilmelidir.   Kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve yeşil çay gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

İftara peynir, domates gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği veya sebze yemeği ve salatayla devam edilmesi uygundur. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (güllaç, sütlaç,muhallebi vb.) veya meyve tatlıları tercih edilmeli.

Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli biçimde yükselten ( pirinç pilavı, beyaz ekmek gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek gibi posalı besinler ) tercih edilmelidir.

Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra birer saat ara ile her seferinde azar, azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir. Yemekleri hızlı yemekten kaçınılmalı, lokmalar yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yutulmalıdır.

İftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek, dinlenmek yerine biraz hareket etmek ve yürüyüşler yapmak gerekir.

Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar ( kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler ) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık,badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.
                                                                                      

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin