Hamza Mercanoğlu

Hamza Mercanoğlu

REFERANDUM HEYECANSIZLIĞI!

İki şık var!

Birincisi; Sonuç şimdiden belli ve “Evet” çantada keklik! BBP’ninde “Evet” cephesine katılmasıyla birlikte, AKP, MHP, HÜDA-PAR’dan oluşan dört partili bir ittifak sağlanmış vaziyette. Tabi buna Haydar Baş’ın BTP’sinin tabanını serbest bırakmasını da katarsak 5 Parti “Evet” için oy kullanacak.

Bu tabloya bakarak çıkacak sonucun “Evet” lehine olacağı kuvvetle muhtemeldir. AKP ve MHP dışındaki partilerin oy oranlarının 001 lerde olması sizi yanıltmasın, işin rüzgar hesaplaması daha farklı olacaktır. Bu partilerin tümünün tabanı “Evet” oyu kullanırsa hakikaten “Evet” cepte ve çantada keklik gibi görünmektedir.

İkinci şık ise daha farklı bir pencereden bakmamızı gerektiriyor. Hesapta sağlama yapmak lüzumu var. Bu hesabın sağlaması ise, “Evet” ci partilerin tabanından çıkacak fire meselesidir! AK Parti başta olmak üzere, diğer partilerin tabanlarını “Evet” konusunda ne kadar ikna ettikleri konusunda çekincelerim var. Buna MHP ve diğerleri de dahil. Sosyal medya üzerinden “Klevyeşör” lerin estirdiği rüzgar ve istatistikler kesinlikle “Reel” değildir.

Taban henüz bu değişikliğin lüzumu noktasında tam olarak bilgilendirilmemiştir. Her ne kadar “Neden evet” kitapçıkları dağıtılsa da, bu hususta asıl yapılması gereken çalışmalar yapılmamaktadır. Teşkilatlar ki, hususen AK Parti teşkilatları bu konuda gerektiği gibi faal değil! Hatta bu meyanda çeşitli komplo teorileri, fısıltı olarak dillendiriliyor. Mesela kendileriyle Ankara’da görüştüğüm parti içinden bazı isimler, birçok Milletvekilinin ve İl Teşkilat yöneticilerinin ve hatta yerel yöneticilerin gönülsüz ve göstermelik çalıştığını ve bu isimlerin bilindiğini söylediler. Şahsi ikbal kaygısına düşen bu kesimlerin “Dost bizi bahçede görsün” türünden bir tutum içerisinde olmaları, referandum sonuçlarına elbette olumsuz yansıyacaktır.

AK Parti içinde oluşturulan “ Burjuvazi” yapılanma ve kaymak tabaka, öteden beri vatansever ve vefakar tabanın tepkisine neden olmaktaydı. Bugüne kadar, gerek yerel yönetim ve gerekse İl teşkilatlarında ki tercih hakkını hep bu tabaka lehine kullanan AK Parti, tabanını kızdırsa da, tabanın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a olan güven ve sevgisi onları bu çatı altında tutan yegane sebep oldu.

MHP için ise durum biraz daha farklı. Partiyi ele geçirme operasyonları yapan Fetö’ye karşı amansız bir mücadele içerisine giren Devlet Bahçeli, zamanında ve cesur bir karşı atak yaparak bu çeteyi çökertti. Ve fakat, taban içerisinde umduğunu bulamayan, beklediği mevki ve makama erişemeyen bazı “İhtiraslılar” grubu “Hayır” kampanyasına devam etmektedir. Ne var ki, Devlet Bahçeli büyük oyunu görmüş ve bu oyunun bozulması konusunda Erdoğan’a tam destek vererek, sırt sırta bir mücadele içerisine girmiştir. Aslında Devlet Bahçeli’nin bu vatanperver tavrı MHP’yi küçültmemiş, bilakis büyütmüştür. Öyle ki, AK Parti tabanı bile büyük sempati duyduğu Bahçeli için “Başbuğ” nitelendirmesini yapmıştır. Görünen o ki, Türkiye’nin tartışmasız ikinci adamı artık sayın Bahçeli’dir ve toplumda “Reis”ten sonra ne olacak sorusunun en bariz cevabı olmuştur Devlet Bahçeli.

Gelelim referandumla ilgili sonuç bölümüne. Teşkilatçılığın içinden gelen, sokaklarda yürüyerek, kahveleri dolaşarak, ev ev dolaşıp davasını anlatarak ya da ekibine anlattırarak seçimler kazanmış. Parti il Başkanlığı, Belediye Başkanlığı, Başbakanlık yaparak ve 14 yıl kesintisiz zafer kazanarak ve ilk defa halkın oyuyla Cumhurbaşkanı olan birisine yutturamazsınız! Çalışıyor gibi yaparak

kandıramazsınız! İş bu veçhile, bu coğrafyanın kaderini değiştirecek olan Referandum da “ Evet” çıkması kuvvetle muhtemel görünse bile, bu meselenin şakaya ve ihmale gelir tarafı yoktur! Çalışacaksınız! Tüm gücünüzle çalışmalısınız! Aksi halde, istenmeyen bir sonuç husule geldiğinde bunun hesabını ne Reise ve ne de 15 Temmuz’da canını ortaya koyan bu millete veremeyeceksiniz! Hepinizi tanıyor/um/uz ve “kel görünüyor” vesselam…


Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin