Ayşe Eraz Urul

Ayşe Eraz Urul

SEBZELERİ EN SAĞLIKLI PİŞİRME YOLU, BUHARDA PİŞİRME YÖNTEMİ

Sebzeleri buharda pişirmek, sebzelerin özel kaplarda suya değmeden suyun buharı ile temas ederek pişirilme yöntemidir. Bu yöntemle pişirilen sebzeler diğerlerine göre daha az ısıya maruz kaldığından, başta A-C-E vitaminleri olmak üzere diğer besin öğeleri de daha az kayıp yaşamaktadır. Ayrıca çözünebilir posa içeriği bu pişirme yöntemi ile kayıp yaşanmadan vücuda alınmakta ve bağırsak fonksiyonlarını daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Besin değerini kaybetmeden yumuşayan sebzelerin lezzeti olduğu gibi kalmakta ve detoks etkisi ile vücut toksinlerinden kurtulmaktadır.

Sebzelerin besin değerini kaybetmemesi için bunlara
dikkat edin

•Sebzeler pişerken yeşil rengini kaybettikçe besin değeri azalır. Bu nedenle çok uzun süre pişirilmemesi ve pişirme sırasında birkaç kez kapağı açılmalıdır.
•Sebzeleri pişirirken soda/maden suyu eklemek, yeşil ve sarı sebzelerden yapılan salatalara limon veya sirke ekleyerek bekletmek A ve C vitamini değerini azaltır.

•Sebze yemeklerini mümkün olduğunca tekrar ısıtmaktan kaçınmak gerekir. Tekrar tekrar ısıtılan yemeklerde bakteri çoğalması artmakta ve besin değeri azalmaktadır.

•Taze sebzeler önce ayıklanmalı, yıkanmalı sonra doğranmalı ve yeteri kadar su pişirilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler hiç su koymadan pişirilebilirler. Sebze  yemeğine çok su eklenirse vitamin kaybı artar.

•Buharda pişmiş sebzelerin üzerine zeytinyağı eklemek içerisindeki A,D,E,K vitaminlerinin vücut tarafından emilimini sağlamaktadır. Sebze yemeklerini zeytinyağlı yapmak sağlıklı bir tüketim şeklidir.
•Donmuş sebzeler çözülmeden pişirilmelidir.

•Taze sebzeler doğranırken doğranırken ya da kesilirken çok ince bir bıçak kullanılarak soyulmalı ve az tahrip edilmelidir. Çünkü sebzelerde bulunan A ve C vitaminleri sebze dokusu hasar gördükçe azalmaktadır.

•Aynı şekilde salata hazırlandığında tüketime hazır ve sofraya koyulurken sirke ve limon sosu dökülmelidir. Çünkü üzerinde bu soslarda uzun süre bekletilen salatalardaki A ve C vitaminleri kayba uğramaktadır

•Sebzeler vitamin içeriklerinin etkilenmemesi adına yeneceği zaman kesilmeye başlanmalıdır.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin