Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

ŞEKER TADINDA BAYRAMINIZ OLSUN

Bayram sabahları, demli bir çay, su böreği, Gaziantep için yuvalama,pirinç pilavı,bayram şekerleri, şeker isteyen çocuklar, Ramazanlık  eşya satan satıcıları sesleri, bir telaş bir koşturmacadır. Yollar,sokaklar hep kalabalık, bayram programları, kolonya ikramları, bayram harçlıkları, uzun bayram tatilleri, ev gezmeleri, kısa hal hatır sormalar, el öpenlerin çok olsunlar ve daha bir dolu küçük ayrıntıları ile heyecanla mutlulukla beklenir.

Ama bu bayram ülkemizin de yaşamak zorunda olduğu korona sıkıntısından dolayı tüm bu güzelliklerden mahrum kalacak olsak ta,sevdiklerimizi göremeyecek olsak ta, yine de ümidimizi,neşemizi,inancımızı kaybetmeden Ramazan Bayramımızı kutlayalım.

Hayatımızın hızlı akışı içerisinde çoğu zaman bilinçsiz ve sorumsuz bir şekilde zaman sermayesini hızla tükettiğimiz günümüzde, bayramlar barış, sevgi ve kardeşlik paylaşmak gibi duygularla; kaybımızı kazanca dönüştürebileceğimiz bir fırsattır.

Her zamankinden farklı biraz da buruk kutlayacağımız bu bayram yine de fırsata çevirerek  değerlerimizi yeniden kazanmamıza, toplumda barış ve huzur ortamının yaygınlaşmasına, gündelik hayatın yoğun koşuşturması içinde yalnızlaşan ve en yakınlarına bile zaman ayırmakta zorlanan günümüz insanının bir nebze olsun durup düşünmesine, kısır çekişmelerden, anlamsız kırgınlıklardan uzaklaşarak çevresindekileri fark etmesine, akrabalık ve komşuluk bağlarını kuvvetlendirmesine vesile olarak değerlendirmeliyiz.

Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren vatandaşlar Ramazan Bayramı'nı dört gözle bekliyor. İslam alemi için çok önemli olan bu günde  sokağa çıkma yasağı sebebiyle pek çok insan Ramazan Bayramı mesajları ve sözlerini birbirlerine çeşitli şekillerde gönderiyor. SMS, WhatsApp gibi uygulamalar kullanılarak gönderilen bayram mesajları ve sözleri insanların mutlu olmalarına vesile oluyor. İnsanlar bayramlarda yüz yüze görüşse de kimi insanlar birbirlerinden uzakta oldukları için Ramazan Bayramı mesajlarını tercih ediyor.

Bayramlar, dargınlıkların unutulduğu, insanların barıştığı, kardeşçe kucaklaştığı günlerdir. Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. Sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmenizi diliyorum.

Dostluğu, sevgiyi ve geleceği… Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı… Hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, mutluluklar dilerim.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin