Fatih Çeliktürk

Fatih Çeliktürk

SOKAK HAYVANLARI GÜNÜ

Sokaklarda yaşayan hayvancıklarında  yaşam hayatı olduğunu unutarak; havlamaları sinirimizi bozuyor, dışkıları rahatsız ediyor, istediğimizde sirk hayvanı gösterileri sergilememeleri, yemek kaplarının olmayışı (ki gönüllüler tarafından konulan mama ve su kapları ya belediye çalışanları ya da başka bir semt sakini tarafından görüntü kirliliği sebebiyle yok ediliyor.) ve yemeklerin yerde olması midemizi bulandırıyor… Şampuanla yıkanamadıkları için kokuları tiksindiriyor. Kendi evcil hayvanımızın özgürce her yer onlarınmış gibi gezebilmesini istiyoruz. Çünkü, sokak hayvanları biz istediğimiz kadar yaşayabilmeliler diye düşünüyoruz…

Onlar istemedikçe niyetimiz sevgimizi göstermek dahi olsa , dokunmaktan kaçınmalıyız. Çünkü sizden önce kimin elini uzatıp tokat ya da tekme atarak dostumuza travma yarattığını bilemeyiz.

Temas etmeden bile uzaktan söylediğiniz güzel sevgi sözlerini hissedip onlar da size sevgi ile tepki vereceklerdir. Ya da uzaktan da olsa negatif duygularınıza aynı tepkiyi yansıtacaktır.

Evcil hayvanlarımızı mümkün olduğu kadar uzak tutmalı, nasıl ki evcil hayvanımız kendi evine gelen başka bir canlıya reaksiyon göstermesini normal karşılıyorsak aynı normalliği sokaktaki canlara da göstererek yaşam alanlarına saygı gösterelim. Çünkü bilmeliyiz ki onların evi sokaklarımız.

Onların yemek, su ve barınma ihtiyaçlarını karşılayalım. Çünkü onlarda acıkıyor susuyor sıcaklıyor ve üşüyorlar.
Ve bilelim ki;

Sokaktaki dostlarımız ses ve görüntü kirliliği değil, en az bizler kadar yaşamın bir parçası ve tüm yaşam haklarına sahipler.

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin