CHP’DE “KAOS” BÜYÜYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar’ın il başkanlığı kongresine yönelik seçim takvimini başlatmaması tepkilere neden oluyor.
CHP’DE “KAOS” BÜYÜYOR!

Uzun süre il başkanının atanmadığı CHP Gaziantep’te genel merkez yönetimi Neşet Uçar üzerinde uzlaştı. 05 Nisan 2021 günü kayyumla atanan Cumhuriyet Halk Partisi İl başkanı Neşet Uçar kayyuma atandığı günden bu yana kongre takvimi için karar almaması akıllarda soru işareti bıraktı. Kayyum il başkanı olarak partisini il ve ilçe başkanlıkları seçimlerine götürmesi için görevlendirilen Uçar’ın şu ana kadar kongre takvimini belirlememesi tepkilere neden oluyor. Parti tüzüğüne göre Uçar ve ekibinin partisini 45 gün içerisinde kongreye taşıması gerekiyordu.

İL BAŞKANLIĞI KONGRESİ İÇİN NEDEN TARİH BELİRLENMEDİ?

Gaziantep il başkanlığına atandıktan hemen sonra seçim takvimini belirlemek başlatmak zorunda olan Neşet Uçar yönetiminin hızlı hareket etmesi ve seçim tarihini belirlemesi isteniliyor. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Merkezine giderek temaslarda bulunan kayyum İl Başkanı Neşet Uçar’ın pandemi nedeniyle seçim tarihini uzatmaya çalıştığı iddia ediliyor. Bu gelişmelerin karşısında il başkanlığı adaylıklarını açıklayan Reis Reisoğlu ile Hayri Sucu’nun çalışmaları ise sürüyor. Reisoğlu ile Sucu’nun il başkanlığı kongresinde potansiyel iki aday olduğuna dikkat çekiliyor.

SÜRECİN UZAMASI PARTİYE ZARAR VERİR İDDİASI

İl başkanlığı kongresinin bir an önce yapılmasını talep eden partililer, olası bir erken seçim karşısında tüm hazırlıkların tamamlanmasını istiyorlar. Aylardır parti il ve ilçe başkanlıklarının boş kaldığını anlatan partililer, “Parti tabanı ivedi bir şekilde il ve ilçe başkanlığı kongrelerinin tamamlanmasını istiyor. İl başkanı ve geçici yönetim atandı. Şimdi bu yönetim kurulunda yer alan isimler kongre takvimini belirlemeli ve yaşama geçirmek zorundalar. Belirlenen yönetim kurulu kongre takvimini belirlesin, şayet pandemi nedeniyle yetkili kurumlar kongreyi iptal ederse yapabilecek bir şey yok. Örgüt iradesine güvenmeyip ne yapmaya çalışıyor; Yoksa ağabeylik yapıp kongreye götürüp aday olmayacak mı?. Tüzük açık ve ortada; il başkanını ve yönetiminin bu kadar sorunun üzerine ne yapacağı bekleniyor. Örgüt iradesine güvenmeyip kayyumla atanan İl başkanının yapması gereken kongre takvimini açıklayıp seçim startını vererek yapılması gereken çalışmayı yapacak mı?” şeklinde değerlendirmelerde bulunuyorlar.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
15.04.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin