YOKSULLARIN UMUT KAPISI

YOKSULLARIN UMUT KAPISI

Mübarek Ramazan ayıyla birlikte şehirde bulunan aş evleri dolup taşmaya başladı. Aydınlar Mahallesi’nde faaliyet gösteren Uşşaki Vakıf ise bunlardan sadece bir tanesi. İftar öncesi oruç ağız kilometrelerce uzaktan yaya şekilde 2 kap sıcak yemek alabilmek için vakıf önüne gelen yoksul vatandaşlar, yine aynı şekilde evlerine geri dönüyorlar.

YEMEK DAĞITIMI ARALIKSIZ ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Uşşaki Vakfı tarafından her gün 2 bin 150 kişiye sıcak yemek yardımı yapılıyor. Ramazan ayında iftarları yemek dağıtan vakıf, çoğunluğu Suriyeliler olmak üzerin yaklaşık 3 bin kişiye yemek, gıda ve giysi yardımında bulunuyor.  Vakfın Gaziantep şube yetkilileri, 1995 yılında beri fakir insanlara yardım etmeye çalıştıklarını söylediler. Ayrıca şehrin çok uzak yerlerinden yaya olarak yemek almak için gelenlerin olduğunu belirten yetkililer, hiç kimseyi geri çevirmediklerini belirttiler. Yetkililer, kentte yaşayan çoğu yoksul aileye yapılan her başvuruda cevap vermeye çalıştıklarını dile getirdiler.

HER GÜN YAKLAŞIK ÜÇ BİN KİŞİ

Yapılan açıklamada, “Yemek haricinde, kahvaltı, gıda ve giysi konusunda yardım etmeye çalışıyoruz. Amacımız gerçekten ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak. Her gün yaklaşık üç bin kişi yardım ulaştırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Uşşaki Vakfına kayıtlı 400 ihtiyaç sahibi olduğunu belirten Müdür Ömer Yetişkin, “Vakfımızdan devamlı yardım alan üyelerimizin sayısı kişidir bunun yanı sıra, vakfa gelmeye çekinen ailelerimiz var, bizde yardımları onlara ulaştırmaya çalışıyoruz. Ayrıca yardımlarımızı sadece, yemek ya da gıda değil, çocuklara yaz Kuran kursları düzenliyoruz” denildi.

“KİMSEYİ GERİ ÇEVİRMİYORUZ”

Yaşanan iç savaştan dolayı Gaziantep’e gelen Suriyelilerin yoğunlukla aşevine geldiklerini belirten yetkililer, “Ortalama her gün bin 500 Suriyeli aşevinden yemek yardımı alıyor. Sayısı Ramazan ayında olmamızdan dolayı artıyor ama elimden geldiği kadarı ile herkesin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıyoruz. Kimseyi geri çevirmiyoruz” dedi. Ömer Yetişkin, “Daha çok insana ulaşabilmek için ve yardımlarımızı artırabilmek için hayırsever insanlarımızın gerçekten de yardımları yerine ulaştıran vakıflara yardım etmelerini bekliyoruz. 14 yıldır fakir insanlara yardım etmeye çalışan bir vakıfız, hayırsever insanlarımızdan Ramazan ayı vesilesi ile vakfımıza yardım etmelerini bekliyoruz” diye konuştular.


GÜNDEM
Merve Tanrıöver
18.04.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin