Bülent Öner

Bülent Öner

Dijital siyaset “TEŞKİLAT 4.0”

“Dünyada siyasi, ekonomik ve sosyal hayatta dengelerin değiştiği, dijital çağın tam anlamıyla başladığı, beşeri hafızanın yerini dijital hafızaya bıraktığı bir dönemde olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Özellikle pandemi dönemi, tüm dünyada teknolojinin farkındalığını arttırdığı gibi dijital dönüşümlerin süresini de hızlandırmıştır.” Bu sözler Ak Parti Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz’a ait. Siyasi arenada saha çalışmaları elbette çok önemli ama çağa ayak uydurmak, siyaseti doğu veriler üzerinden yapmak kaçınılmaz hale geldi. Doğaçlama siyaseti sahaya yaymak artık eskisi gibi partilere artı kazandırmıyor. İşte bugün Ak Parti başta olmak üzere siyasi partilerde eşi benzeri görülmemiş bir projeye imza atıldı. Ak Parti Şehitkamil ilçe yönetimi siyaseti doğru verilerle ortaya koyacak, dijital çağa ayak uyduracak bir projeyi yaşama geçirdi. Geçtiğimiz günlerde projenin tanıtımı gerçekleştirildi. Diğer yandan Şehitkamil yönetimi “doğru iletişim” alanında düzenlediği kurslarla partili görevlileri kurslara tabi tuttu. GAÜN işbirliğiyle gerçekleştirilen bu kursların faydası elbette ki ilerleyen zamanlarda görülecek. “Yapay zeka ve veri madenciliği çağımızın vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir. Dijitalleşen dünya, siyasetin yapılma alanını da değiştirmiş, miting, meydan siyasetinin yerini saha ve sosyal medya siyaseti almaya başlamıştır. AK Parti ailesi olarak bizler Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu değişime uyum sağlama yolunda çalışmalar yapmaktayız.” Mehmet Yılmaz, yapay zekayla birlikte mitinglerin ve saha çalışmalarından daha çok bugün sosyal medya siyasetini siyaset gündemine yerleştiren isim oldu. Yılmaz bakın konu ve sürece ilişkin neler söylüyor;

“İstikrarla İstikbale Hedef 2023 Vizyon Projemiz, AK Parti’mizin ülkemize kazandırdıklarını, gelecek perspektiflerini, yeni Türkiye vizyonumuzu, halkımıza doğru bir şekilde aktarmasında ciddi bir rol alacaktır. Hazırlamış olduğumuz bu projede Gaziantep Üniversitesi iş birliğinde sahada bizlerin temsilcisi olan teşkilat mensuplarımızın bütün kademelerini kapsamlı bir eğitim programı dahilinde donanımlı hale getirmeyi hedefledik ve bu hedefimizi hamdolsun başarıyla tamamladık. Bu projemizin en önemli ayaklarından biri de Türkiye siyasetine katkı sunacağını düşündüğümüz ‘TEŞKİLAT 4.0’ isimli mobil uygulamamızdır. Bu uygulamayla partimizin kurulduğu günden bugüne kadar, ülkemiz ve ilçemiz için yaptığımız hizmetleri, projeleri ve aynı zamanda yeni Türkiye vizyonumuzu halkımıza somut verilerle doğru bir şekilde anlatmak en önemli görevimiz olmalıdır. TEŞKİLAT 4.0, AK Parti üst düzey yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri, kadın kolları yönetim kurulu üyeleri, gençlik kolları yönetim kurulu üyeleri, mahalle temsilcileri, teşkilat görevlileri, aktif görevde olan tüm teşkilat mensuplarımızın kullanacağı bir mobil uygulamadır.”

Pandemi ve mübarek ay…

Ramazan ayında, özellikle gıda sektöründe yaşanan fiyat belirsizliği ve fırlayıp giden fiyatlara karşı uzmanlardan uyarılar geldi. Uzmanlar mübarek ay boyunca gıda ürünlerinde fiyat artışına giden esnaf temsilcilerinden alış veriş yapılmamasını istiyorlar. Usulsüz davranış sergileyenleri, haksız kazanç temin edenleri, fahiş fiyatla mal satanları ilgili makamlara şikâyet ettiğimiz gibi bunları teşhir edilmesi gerekiyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda gönüllü tüketiciler fiyat araştırması yapacak ve gördükleri uygunsuzlukları yetkililere bildirecek. Bakın mübarek ayda çarşı pazarda ki fiyat artışına ilişkin tüketici derneklerinden şu açıklamalar geliyor; “Bu günden çarşı pazarı gezip, temel gıda maddeleri dâhil meyve ve sebzenin fiyatlarını kontrol edip not alınız. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, ayrıca her tür gıdaya yönelik tüketim maddesini bugünden fiyat ve paha bakımından not alın. Ramazan'da aşırı fiyat abartısı zamlanma olaylarının önüne geçmek ve fırsatçılara göz açtırmamak için el birliği ile mücadele edelim. Haksız kazanca tüm tüketiciler olarak direnç gösterilim. İlgili ve yetkilileri uyaralım. Bu hususta bizi de çekinmeden arayabilirsiniz. Bu arada, yerel yönetimler ve ilgili mülki amirler, Ramazan fırsatçıları için şimdiden resmi ekipler kurmalı ve çarşı pazar denetimini artırmalıdırlar. “

Kurallara uymadık!

Mart 2020 yılından bu yana hayatımızın kâbusu olan ve olmaya devam eden koronavirüs yaşam şeklimizi, tarzımızı değiştirdi. Yememiz-içmemiz hatta ev ve işyerimizle olan ilişkilerimizi tamamen değiştirdi. Ölümcül virüsten korunabilmek ve yakalanmamak için devlet nezdinde önemli mücadeleler verildi, verilmeye devam ediliyor. Maske, mesafe, hijyen bu üç kural tam anlamıyla uygulanmış olsa belki de bugün bu ölüm virüsünden kurtulmuş olurduk! Günlük vaka sayısının 60 bine dayandığı ülkemizde durum iyiye gitmiyor. Haliyle Bilim Kurulu toplantısının ardından kabine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak ve TAM zamanlı bir kısıtlamaya gidilecek gibi. Uzmanlar bu şekilde gidilmesi halinde kısa süre içerisinde günlük vaka sayısının iki katına çıkmasından endişe ediyorlar. Gaziantep’te vaka sayısının günlük bin civarında olduğu dile getiriliyor. Kamu hastanelerinin bazıları pandemi hastanesi haline getirilirken, pandemi bölümlerini kapatan çoğu özel hastane ise bu bölümlerini yeniden açmak zorunda kaldı. Bu kadar olağanüstü günlerin yaşandığı ülkemizde ve şehrimizde kurallara uyma oranı ise yüzde 30’larda. Kent genelinde il valiliği başta olmak üzere kaymakamlıklar, meslek odaları ve ilgili kurumlar süreç itibariyle kurallara uyulması yönünde önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kadar önemli çalışmalara rağmen Gazianteplilerin kurallara uymuyor olması “İNTİHAR” olarak yorumlanıyor!
**

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yazarın Diğer Yazıları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin